Αθλητισμός » Με το… αριστερό οι «βυσσινί»
ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Με το… αριστερό οι «βυσσινί»

Δεν τα κατάφερε στη Νέα Σμύρνη η ΑΕΛ και γνώρισε την ήττα με 2-0 από τον Πανιώνιο στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του Κυπέλλου Ελλάδας. Μία ήττα που φυσικά και δεν σημαίνει τίποτα, μιας και η πρόκριση ήταν και παραμένει στα χέρια της ΑΕΛ που καλείται να αντιμετωπίσει στη συνέχεια Απόλλωνα Πόντου και Ηρόδοτο, ομάδες μικρότερης δυναμικής.

Στο 17΄ ο Σπιριντόνοβιτς άνοιξε το σκορ, ενώ στο 89΄ ο Μασούρας «κλείδωσε» τη νίκη για τους «κυανέρυθρους». Αξίζει να επισημανθεί ότι οι «βυσσινί» αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο από το 50΄ λόγω αποβολής του Μόρσι (μέσα σε τρία λεπτά είδε δύο κίτρινες). Το αρνητικό για την ΑΕΛ είναι ότι εκτός του Μόρσι θα περιμένει με αγωνία να δει και την κατάσταση του Βαγγέλη Μόρα, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας.

Ο σκόρερ του αγώνα είχε και δοκάρι στο 27ο λεπτό. Δοκάρι είχε και η ΑΕΛ στο 84΄ σε κεφαλιά του Γκόλια.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ζοζέ Ανιγκό): Κότνικ, Κούρντι, Μπανανά, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Πίρις, Οικονομίδης (80΄ Παπαγεωργίου), Κεϊτά, Μανθάτης, Σπιριντόνοβιτς (61΄ Τσιλούλης), Ντουρμισάι (46΄ Μασούρας).

ΑΕΛ (Τζανλούκα Φέστα):  Κρίστινσον, Σαχίτι, Γρομητσάρης, Τριποτσέρης, Μόρας (40΄ Γκόλιας), Χούμπτσεβ, Ακόστα (57΄ Μπαργκάν), Μιλοσάβλιεβιτς, Φατιόν, Λεοζίνιο (46΄ Ντέλετιτς), Μόρσι.