Αθλητισμός » Αυτή είναι η κλήρωση για το Κύπελλο Ελλάδας
ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΓΙΑ ΑΕΛ ΚΑΙ ΑΠΟΛΛΩΝΑ ΛΑΡΙΣΑΣ

Αυτή είναι η κλήρωση για το Κύπελλο Ελλάδας

Αυτή είναι η κλήρωση για το Κύπελλο Ελλάδας

Πραγματοποιήθηκε σήμερα στα γραφεία της ΕΠΟ η κλήρωση για την 4η φάση του κυπέλλου Ελλάδας, με τις ομάδες της Super League να μπαίνουν στο «παιχνίδι» από αυτήν τη φάση της διοργάνωσης.

Να σημειωθεί πως η τοποθέτηση των ομάδων στα τέσσερα γκρουπ δυναμικότητας για την κλήρωση έγινε με βάση την περυσινή κατάταξη των συλλόγων.

Από την κλήρωση προέκυψε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης μεταξύ του ΠΑΟΚ και του Αρη στον 4ο όμιλο.

Συνοπτικά οι όμιλοι και το πρόγραμμα της 4ης φάσης του κυπέλλου έχουν ως εξής:

1ος όμιλος

Aτρόμητος

ΠΑΣ Γιάννινα

Ηρακλής

Θύελλα Καμαρίου

1η αγωνιστική

Aτρόμητος-ΠΑΣ Γιάννινα

Θύελλα Καμαρίου-Ηρακλής

2η αγωνιστική

Ηρακλής-Ατρόμητος

ΠΑΣ Γιάννινα-Θύελλα Καμαρίου

3η αγωνιστική

Ηρακλής-ΠΑΣ Γιάννινα

Θύελλα Καμαρίου-Ατρόμητος

2ος όμιλος

ΑΕΚ

Λαμία

Απόλλων Λάρισας

Βόλος

1η αγωνιστική

ΑΕΚ-Λαμία

Βόλος-Απόλλων Λάρισας

2η αγωνιστική

Απόλλων Λάρισας-ΑΕΚ

Λαμία-Βόλος

3η αγωνιστική

Απόλλων Λάρισας-Λαμία

Βόλος-ΑΕΚ

3ος όμιλος

Παναιτωλικός

Παναθηναϊκός

Κισσαμικός

Ιεράπετρα

1η αγωνιστική

Παναιτωλικός-Παναθηναϊκός

Ιεράπετρα-Κισσαμικός

2η αγωνιστική

Κισσαμικός-Παναιτωλικός

Παναθηναϊκός-Ιεράπετρα

3η αγωνιστική

Κισσαμικός-Παναθηναϊκός

Ιεράπετρα-Παναιτωλικός

4ος όμιλος

ΠΑΟΚ

Αρης

Εργοτέλης

Αήττητος Σπάτων

1η αγωνιστική

ΠΑΟΚ-Αρης

Αήττητος Σπάτων-Εργοτέλης

2η αγωνιστική

Εργοτέλης-ΠΑΟΚ

Αρης-Αήττητος Σπάτων

3η αγωνιστική

Εργοτέλης-Αρης

Αήττητος Σπάτων-ΠΑΟΚ

5ος όμιλος

Ολυμπιακός

Λεβαδειακός

Παναχαϊκή

Άρης Αβάτου

1η αγωνιστική

Ολυμπιακός-Λεβαδειακός

Άρης Αβάτου-Παναχαϊκή

2η αγωνιστική

Παναχαϊκή-Ολυμπιακός

Λεβαδειακός-Άρης Αβάτου

3η αγωνιστική

Παναχαϊκή-Λεβαδειακός

Άρης Αβάτου-Ολυμπιακός

6ος όμιλος

Αστέρας Τριπολης

Απόλλων Σμύρνης

Τρίκαλα

Απόλλων Παραλιμνίου

1η αγωνιστική

Αστέρας Τρίπολης-Απόλλων Σμύρνης

Απόλλων Παραλιμνίου-Τρίκαλα

2η αγωνιστική

Τρίκαλα-Αστέρας Τρίπολης

Απόλλων Σμύρνης-Απόλλων Παραλιμνίου

3η αγωνιστική

Τρίκαλα-Απόλλων Σμύρνης

Απόλλων Παραλιμνίου-Αστέρας Τρίπολης

7ος όμιλος

Ξάνθη

ΟΦΗ

Κασσιόπη

Νίκη Βόλου

1η αγωνιστική

Ξάνθη-ΟΦΗ

Νίκη Βόλου-Κασσιόπη

2η αγωνιστική

Κασσιόπη-Ξάνθη

ΟΦΗ-Νίκη Βόλου

3η αγωνιστική

Κασσιόπη-ΟΦΗ

Νίκη Βόλου-Ξάνθη

8ος όμιλος

Πανιώνιος

ΑΕΛ

Απόλλων Πόντου

Ηρόδοτος

1η αγωνιστική

Πανιώνιος-ΑΕΛ

Ηρόδοτος-Απόλλων Πόντου

2η αγωνιστική

Απόλλων Πόντου-Πανιώνιος

ΑΕΛ-Ηρόδοτος

3η αγωνιστική

Απόλλων Πόντου-ΑΕΛ

Ηρόδοτος-Πανιώνιος

*Οι 32 ομάδες συγκρότησαν οκτώ ομίλους των τεσσάρων. Κάθε όμιλος περιλαμβάνει από δύο ομάδες της Super League και δύο από τις 16, οι οποίες προκρίθηκαν από την 3η φάση του θεσμού. Το σύστημα διεξαγωγής της 4ης φάσης διασφαλίζει ότι οι ομάδες της Super League θα δώσουν δύο αγώνες εκτός έδρας κι έναν εντός έδρας, ενώ οι υπόλοιπες θα παίξουν δύο αγώνες εντός έδρας κι έναν εκτός. Από τους 8 ομίλους θα προκριθούν οι δύο καλύτερες ομάδες κάθε γκρουπ.
** Ο τελικός θα γίνει στις 18 Μαϊου στο ΟΑΚΑ.
*** Οι ημερομηνίες της 4ης φάσης έχουν ως εξής:

1η αγωνιστική: 25-26-27/9/2018
2η αγωνιστική: 30-31/10/2018 και 01/11/2018
3η αγωνιστική: 4-5-6/12/2018

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ – ΜΠΕ