Αθλητισμός » Ήττα της ΑΕΛ από ΠΑΟ
ΣΤΟ AEL F.C ARENA

Ήττα της ΑΕΛ από ΠΑΟ

Αποτυχημένα τα αποκαλυπτήρια της ΑΕΛ στο κοινό της, αφού γνώρισε την ήττα από τον νεανικό Παναθηναϊκό με 3-1, αλλά το ουσιαστικότερο όλων ήταν ότι δεν παρουσίασε καθόλου καλή εικόνα.

Οι «βυσσινί» στηρίχθηκαν σε ατομικές εξάρσεις παικτών και όχι σε συστηματική δουλειά στον αγωνιστικό χώρο, δεν είχαν ρυθμό, δεν έδειξαν πίστη και κυρίως πλάνο για να αντιμετωοίσουν όλα αυτά που κλήθηκαν να αντιμετωπίσουν εντός του αγωνιστικού χώρου.

Προτίμησε ν’ αλλάξει…

Προτίμησε να αλλάξει αγωνιστικό σύστημα ο Σωτήρης Αντωνίου στο σημερινό παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό, παίζοντας ένα 4-2-3-1, με τον Κρίστινσον κάτω από τα δοκάρια, Καρανίκα, Γρομητσάρη, Γκόικοβιτς και Χούμπτσεφ στην άμυνα και από δεξιά προς τ’ αριστερά, Φατιόν και Μιλοσάβλιεβιτς στη μεσαία γραμμή, Ντέλετιτς, Πίτι και Σάχιτι πίσω από τον μοναδικό προωθημένο τον Μόρσι.

Ένα σύστημα που δεν φάνηκε να αποδίδει, αφού υπήρχε ένα μεγάλο κενό ανάμεσα στην μεσαία και στην μεσοεπιθετική γραμμή, με την ΑΕΛ με δυσκολία να κυκλοφορεί τη μπάλα κόντρα σ’ έναν Παναθηναϊκό που ξεκίνησε με πίεση, αλλά γρήγορα έδωσε χώρο στην ΑΕΛ και έκλεινε γύρω από την εστία του Διούδη.

Μάλιστα όταν η ΑΕΛ έδειχνε να βρίσκει κάποια «πατήματα» στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς όμως να δημιουργεί τις καλές στιγμές αφού ο Αιγύπτιο έμοιαζε τόσο μίνος στην περιοχή και τα λάθη διαδεχόταν το ένα το άλλο, η ομάδα του Γιώργου Δώνη βρήκε τον τρόπο να «παγώσει» το AEL FC ARENA.

Σε μία ξαφνική αντεπίθεση ο Μπουζούκης έτρεξε όλη την ΑΕΛ, που δεν μπόρεσε να τον ανακόψει και την κατάλληλη στιγμή έδωσε στον Γιόχανσον που από διαγώνια θέση και έχοντας κερδίσει στην ταχύτητα τον Σαχίτι, που με δυνατό σουτ νίκησε τον πορτιέρο της ΑΕΛ και έκανε το 0-1, που έμελλε να είναι και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ενός διαστήματος στο οποία η ΑΕΛ παρουσιάστηκε κακή, με πολλές λάθος επιλογές, κακή κυκλοφορία της μπάλας και ελάχιστες στιγμές που μπορούν να μείνουν στη μνήμη, κόντρα σ’ έναν νεανικό Παναθηναϊκό που έτρεξε και προσπάθησε να βγει στην κόντρα εκμεταλλευόμενος την ταχύτητά του.

Αναζητώντας το γκολ

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΛ ήταν η ομάδα που κλήθηκε να παίξει επιθετικά για να φτάσει στην ισοφάριση. Ο Αντωνίου έκανε την πρώτη του διορθωτική κίνηση με την έναρξη του, βάζοντας τον Λεοζίνιο και βγάζοντας τον Σάχιτι και δέκα λεπτά αργότερα πέρασε και τον Κούνιτς στη θέση του Χούμπτσεφ, μετατοπίζοντας στ’ αριστερά Ντέλετις και Πίτι, φέρνοντας παράλληλα τον Λεοζίνιο στον άξονα.

Στο 57’ οι «βυσσινί» ξεσηκώθηκαν όταν από αριστερά ο Πίτι έκανε τη σέντρα, ο Κούνιτς κρατήθηκε στο έδαφος από τον Κουρμπέλη, όμως ο Κομίνης έδειξε συνέχεια στο ματς.

Και πάλι το ίδιο λάθος

Και εκεί που η ΑΕΛ έδειχνε να αυξάνει την πίεσή της γύρω από την περιοχή του Διούδη, οι «βυσσινί» έκαναν ένα τεράστιο λάθος. Ο Γιόχανσον πήρε τη μπάλα στη μεσαία γραμμή και ξεκίνησε την ατομική προσπάθεια. Κανένας παίκτης της ΑΕΛ δεν τον ανέκοψε και από κοντά έκανε το 0-2

Απάντησε άμεσα

Το θετικό για την ΑΕΛ είναι ότι πριν ο φίλαθλος κόσμος «ξενερώσει» απόλυτα, με τα πρώτα συνθήματα να δονούν την ατμόσφαιρα και φυσικά πριν οι παίκτες απογοητευτούν ήρθε η μείωση του σκορ για να τους ξαναβάλει στο παιχνίδι. Μία σέντρα του Πίτι από αριστερά, ένα χέρι αμυντικού του Παναθηναϊκού και ο Κομίνης έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Φατιόν πήρε τη μπάλα και με δυνατό σουτ νίκησε τον Διούδη κάνοντας το 1-2, βάζοντας τους «βυσσινί» ξανά στο παιχνίδι

Τα πάντα τελείωσαν…

Η ΑΕΛ χωρίς ιδιαίτερο αγωνιστικό πλάνο, αλλά στηριζόμενη στις ατομικές εξάρσεις κάποιων παικτών της προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, έχοντας κάποιες καλές στιγμές με τους Μιλοσάβλιεβιτς και Ντέλετιτς, αλλά ο Παναθηναϊκός στο 88ο λεπτό κέρδισε πέναλτι και το εκτέλεσε ο Χατζηγιοβάννης κάνοντας το 1-3.

Οι καλύτερες στιγμές

7’ Σουτ του Μπουζούκη λίγο έξω από την περιοχή του Κρίστινσον που πέρασε άουτ.

28’ ΓΚΟΛ Ο Μπουζούκης έκανε πολλά μέτρα με τη μπάλα στα πόδια, κανείς «βυσσινί» δεν τον ανέκοψε, έκανε την κατάλληλη στιγμή την πάσα στον Γιόχανσον που πήρε στο σπριντ τον Σαχίτι και με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Κρίστινσον της ΑΕΛ κάνοντας το 0-1

36’ Σουτ του Χατζηγιοβάννη από πλάγια θέση, μπλόκαρε ο Κρίστινσον

41’ Σουτ του Ντέλετιτς η μπάλα βρήκε σε «πράσινο» και κατέληξε κόρνερ

42’ Σέντρα του Ντέλετιτς στην πλάτη της άμυνας, ο Γιόχανσον προσπάθησε να κόψει τη μπάλα, η οποία αργά και βασανιστικά πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Διούδη

63’ ΓΚΟΛ Ο Γιόχανσον ξεκίνησε ατομική προσπάθεια κάτω από τη μεσαία γραμμή διένυσε το μισό γήπεδο και από το σημείο του πέναλτι έκανε το 0-2

65’ ΓΚΟΛ 1-2 Η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι σε χέρι αμυντικού του Παναθηναϊκού και ο Φατιόν που το εκτέλεσε μείωσε και ξανάβαλε την ομάδα του στο παιχνίδι

73’ Σουτ του Μιλοσάβλιεβιτς έδιωξε εντυπωσιακά ο Διούδης, στη συνέχεια ο Ντέλετιτς έκλεψε τη μπάλα από τον Γιόχανσον και σούταρε εκ νέου, αλλά και πάλι ο πορτιέρο του Παναθηναϊκού έσωσε την εστία του

74’ Στην αντεπίθεση ο Παναθηναϊκός, είδε τον Χατζηγιοβάννη να κερδίζει από τον Καρανίκα και να σουτάρει με τη μπάλα να κυλά παράλληλα με την εστία του Κρίστινσον και να καταλήγει άουτ

78’ Φάουλ του Πίτι, έδιωξε με κεφαλιά ο Κολοβέτσιος και ο Λεοζίνιο έκανε το μονοκόματο δεξί σουτ από το ύψος της περιοχής στέλνοντας άουτ τη μπάλα

80’ Σουτ του Χατζηγιοβάννη, έπεσε στη γωνία του ο Κρίστινσον και πέταξε σε κόρνερ τη μπάλα, επιτρέποντας στην ομάδα του να ελπίζει

88’ Φάουλ του Χατζηγιοβάννη η μπάλα σύμφωνα με τον Κομίνη σταμάτησε στο χέρι του Κούνιτς και ο Παναθηναϊκός κέρδισε πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Χατζηγιοβάννη και έκανε το 1-3

Διαιτητής: Γιώργος Κομίνης (Θεσπρωτίας)

Α’ Βοηθός: Αντώνης Σινιοράκης (Χανίων)

Β’ Βοηθός: Νίκος Πάγκαλος (Λασιθίου)

4ος Διαιτητής: Αναστάσιος Παπαπέτρου (Αθηνών)

ΑΕΛ (Σωτήρης Αντωνίου): Κρίστινσον, Καρανίκας, Γρομητσάρης, Γκόικοβιτς, Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς (84΄Κοέφ), Χούμπτσεφ (54’ Κούνιτς), Σαχίτι (46’ Λεοζίνιο), Μόρσι, Πίτι, Ντέλετιτς

ΠΑΟ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης (76’ Πούγγουρας), Κουρμπέλης (86’ Χατζηθεοδωρίδης), Τζανδάρης, Μαυρομμάτης, Κάτσε, Καμπέτσης (55’ Βέργος)