Αθλητισμός » Δεν άντεξε ως το τέλος η ΑΕΛ
ΕΧΑΣΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΗ ΜΕ 2-0

Δεν άντεξε ως το τέλος η ΑΕΛ

Δεν μπόρεσε να συνεχίσει με νίκη και στο δεύτερο εκτός έδρας ματς η ΑΕΛ και κόντρα στον Άρη γνώρισε την ήττα με 2-0 στη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League. Οι «βυσσινί» που άντεξαν για 70′ δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι στο Καυτανζόγλειο στάδιο (γίνονται έργα στο χλοοτάπητα του «Κλεάνθης Βικελίδης») και με τους Γιουνές (71′) και Ντιγκινί (75′) επιστρέφουν με άδεια χέρια στη Λάρισα.

Η ΑΕΛ φάνηκε καλά διαβασμένη στο πρώτο ημίχρονο, περιμένοντας τον Άρη και επέλεξε να μην ρισκάρει επιθετικά. Αυτό φάνηκε και από την μία τελική που είχε στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο μεγάλος αριθμός στα φάουλ έδειχνε και το πάθος και τη δύναμη των δύο ομάδων.

Στο δεύτερο ημίχρονο μετά το γκολ η ΑΕΛ είχε ένα νεκρό διάστημα, όπου δέχθηκε και το δεύτερο γκολ και στα τελευταία λεπτά ήταν πλέον αργά για να πάρει κάτι στο παιχνίδι.

Με αλλαγές ο Αντωνίου…

Στο δεύτερο ματς της ΑΕΛ μακριά από την έδρα τη ο Σωτήρης Αντωνίου έχει κάποιες αλλαγές με δεδομένες τις απουσίες των Ζίζιτς, Κάσου και Μόρα. Στο 3-5-2 ο Κρίστινσον επιλέχθηκε κάτω από τα δοκάρια, ο Ντέλετιτς δεξιά και ο Χούμπτσεφ αριστερά με τους Γκόικοβιτς, Γκόλια και Γρομητσάρη να παίρνουν θέση στα στόπερ.

Στα χαφ οι Φατιόν και Μιλοσάβλιεβιτς με τον Πίτι μπροστά τους σε οργανωτικό ρόλο και δίδυμο στην επίθεση τους Σαχίτι και Κούνιτς.

Στην αντίπερα όχθη, ο Πάκο Ερέρα δεν άλλαξε την ενδεκάδα σε σχέση με την νικηφόρα πρεμιέρα στη Λαμία. Ο Κουέστα κάτω από τα δοκάρια, με αμυντική τετράδα τους Τζανακάκη, Βέλεθ, Δεληζήση και Βαλεριάνο. Μπάσα-Ματίγια θα είναι το δίδυμο στα χαφ, με τους Γκάμα, Γκαρσία και Ντιγκινί πίσω από τον προωθημένο Γιουνές στο 4-2-3-1 που επιλέγει ως σχηματισμό.

Διαβασμένη και προσεκτική…

Ο τεχνικός της ΑΕΛ δείχνοντας πως έχει μελετήσει καλά την πρεμιέρα του Άρη, επέλεξε να κατευθύνει προσεκτικά την ομάδα δίχως να πάρει πολλά επιθετικά ρίσκα. Έτσι το ματς παρά το ρυθμό και τη δύναμη που είχε υστερούσε σε φάσεις.

Η πρώτη τελική στο παιχνίδι σημειώθηκε στο 18′ για τους γηπεδούχους με το μακρινό σουτ του Μπάσα. Ο ποδοσφαιριστή του Άρη έγινε αποδέκτης της μπάλας αρκετά έξω από την περιοχή κι επιχείρησε το συρτό σουτ με τον Κρίστινσον να διώχνει εντυπωσιακά στην αριστερή του γωνία.

Στο μισάωρο η πρώτη τελική

Η ΑΕΛ που δεν είχε μεγάλη πίεση από τους γηπεδούχους, ανάγκασαν τον Κουέστα σε επέμβαση με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού. Στο 30′ ο Πίτι από πλάγια θέση και δεξιά δοκίμασε με απευθείας εκτέλεση να κερδίσει τον τερματοφύλακα που μπλόκαρε όμως εύκολα.

Μέχρι εκείνο το σημείο οι δύο ομάδες είχαν από μία τελική η καθεμιά, με πρωταγωνιστή να είναι τα… φάουλ με 17 έως εκείνη την ώρα καθώς και η κατοχή της μπάλας ήταν μοιρασμένη.

Τα ηνία στον Άρη…

Από εκεί και πέρα ο Άρης ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων πιέζοντας τους «βυσσινί». Στο 32′ μάλιστα η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχασα μεγάλη ευκαιρία να μπει μπροστά στο σκορ, όταν ο Γκάμα βρήκε ωραία τον Τζανακάκη δεξιά με τον αμυντικό να κάνει τη συρτή σέντρα, εκεί όπου σε πρώτο χρόνο ο Γιουνές δεν πρόλαβε τη μπάλα, ενώ ο επερχόμενος Ντιγκινό στο δεύτερο δοκάρι έστειλε τη μπάλα άουτ.

Η πίεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε, με την ΑΕΛ να επιλέγει να προφυλαχθεί από μακρινές μπαλιές, δίνοντας χώρο στον Άρη για να σουτ έξω από την περιοχή της. Στο 36′ ο Γκαρσία βρήκε το χώρο έξω από την περιοχή και δοκίμασε το σουτ, ο Κρίστινσον όμως μπλόκαρε εύκολα στη γωνιά του.

Μέχρι και τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι πήραν την κατοχή της μπάλας, αλλά οι δύο ομάδες πήγαν με το μηδέν στο αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Αλλαγές από νωρίς…

Ο Σωτήρης Αντωνίου βλέποντας αμυντικά την ομάδα να έχει απειληθεί από διαγώνιες μπαλιές επέλεξε να παρουσιάσει με αλλαγές την ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο. Ο τεχνικό των «βυσσινί» έβαλε τον Καρανίκα στη θέση του Σαχίτι, με τον Ντέλετιτς να υστερεί αμυντικά, ενώ ο σχηματισμός της ομάδας άλλαξε σε 3-4-3 με τον Πίτι να πηγαίνει δεξιά στην επίθεση, ο Ντέλετις αριστερά και ο Κούνιτς να μένει στην κορυφή.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί όμως που απείλησαν με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Στο 47′ ο Ματίγια εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, εκεί όπου η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι με τον Δεληζήση να νικάει τον Γκόλια στον αέρα και να παίρνει την κεφαλιά που κατέληξε άουτ.

Οι επικίνδυνες κάθετες

Ο Άρης πιέζοντας για το γκολ, βρήκε τρόπο για να απειλήσει με κάθετε πάσες. στο 55′ με μία τέτοια ο Μπάσα βρήκε μέσα στην περιοχή του Γκαρσία, που απέφυγε τον Γκόλια, αλλά το σουτ πέρασε δίπλα από την εστία Ισλανδού τερματοφύλακα των «βυσσινί».

Στο 58′ ο Γκάμα με νέα κάθετη βρήκε τον Γκινί μέσα στην περιοχή, ο επιθετικός του Άρη έκανε το σουτ, με τον Κρίστινσον να διώχνει σε πρώτο χρόνο, ενώ ο Γρομητσάρης στη συνέχεια έδιωξε σε κόρνερ.

Άγγιξε το γκολ ο… Γκόικοβιτς

Ο Άρης στο 61′ είχε φάση διαρκείας με τον Τζανακάκη να κάνει τη σέντρα, εκεί όπου ο Γιουνές προσπάθησε να σουτάρει μέσα από την περιοχή με τον Γρομητσάρη να κόβει, στη συνέχεια η μπάλα έφτασε στον Ντιγκινί που σούταρε ξανά και βρήκε και πάλι σε σώματα για να δοκιμάσει τρίτο σουτ ο Γκάμα που πέρασε άουτ.

Η ΑΕΛ από την πλευρά της έκανε αισθητή την παρουσία της στο 65′, όταν ο Γκόικοβιτς που είχε μείνει στην επίθεση από εκτέλεση φάουλ, πίεσε τον Βέλεθ κλέβοντάς του και τη μπάλα, μπήκε στην περιοχή από αριστερά, αλλά απέναντι από τον Κουέστα σούταρε άουτ.

Τα γκολ ο Άρης…

Στο 71′ ο Άρης βρέθηκε και πάλι στην επίθεση με στημένη μπάλα. Ο Γκάμα εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, με τον Γιουνές να παίρνει την κεφαλιά αλλά τη μπάλα να σταματά στο κάθετο δοκάρι του Κρίστινσον και τον Χούμπτσεφ να απομακρύνει μακριά στη συνέχεια.

Η μπάλα έμεινε όμως στα πόδια των παικτών του Άρη με τον Τζανακάκη να κάνει νέα σέντρα από δεξιά εκεί όπου ο Γιουνές εξιλεώθηκε στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα της ΑΕΛ με τον ώμο για το 1-0.

Πριν οι «βυσσινί» συνέλθουν, μετά και την αποβολή του μεγαλομετόχου της ομάδας από τον πάγκο για διαμαρτυρία, ο Άρης κατάφερε να πετύχει και δεύτερο τέρμα. Στο 75′ οι γηπεδούχοι βγήκαν στην αντεπίθεση με τον Γκάμα να βρίσκει στα δεξιά τον Γκαρσία που μπήκε στην περιοχή και με συρτή σέντρα βρήκε τον Ντιγκινί που με προβολή στο πρώτο δοκάρι έκανε το 2-0.

Απείλησε ο Μόρσι – Δεν άλλαξε κάτι

Ο Σωτήρης Αντωνίου βλέποντας πως η ομάδα του είναι πίσω στο σκορ, πέρασε τον Μόρσι στον αγωνιστικό χώρο προσπαθώντας να απειλήσει την εστία του Άρη. Μάλιστα ο Αιγύπτιος στις πρώτες του επαφές απείλησε τον Κουέστα, όταν με σουτ έξω από την περιοχή ανάγκασε τον τερματοφύλακα να διώξει σε κόρνερ.

Οι φιλοξενούμενοι στα εναπομείναντα προσπάθησαν να πετύχουν κάποιο γκολ δίχως όμως επιτυχία. Στο 87′ το σουτ του Καρανίκα έξω από την περιοχή πέρασε άουτ, ενώ ο Μόρσι στο 89′ μετά από σέντρα του Λαρισαίου αμυντικού νικήθηκε και πάλι από τον Κουέστα που μπλόκαρε.

Ο τερματοφύλακα του Άρη απομάκρυνε και πάλι τη μπάλα σε κόρνερ, ξανά σε σουτ του Καρανίκα μέσα από την περιοχή. Έτσι η ΑΕΛ μέτρησε την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα και υποδέχεται τον Παναθηναϊκό μετά τη διακοπή του πρωταθλήματος στο AEL FC ARENA στο πρώτο ματς μπροστά στο κόσμο της.

Άρης (Πάκο Ερέρα): Κουέστα, Βέλεθ, Δεληζήσης, Τζανακάκης, Βαλεριάνος, Ματίγια (81′ Μενέντες), Μπάσα, Γκάμα (85′ Ναζλίδης), Ντιγκινί (77′ Γκολάσο), Γκαρσία, Γιουνές.

ΑΕΛ (Σωτήρης Αντωμίου): Κρίστινσον, Γρομητσάρης, Γκόλιας, Χούμπτσεφ, Φατιόν, Πίτι, Μιλοσάβλιεβιτς, Σαχίτι (46′ Καρανίκας), Ντέλετιτς (76′ Μόρσι), Κούνιτς (65′ Νούνιτς), Γκοϊκοβιτς.

Διαιτητής: Γιώργος Τζοβάρας (Φθιώτιδα)

Βοηθοί: Μπουξμπάουμ (Αττικής), Σπυρόπουλος (Αττικής)

4ος: Σέζος (Κιλκίς)

ΠΗΓΗ: sportalarissa.gr