Αθλητισμός » ΑΕΛ: Ισοπαλία με την Ξάνθη

ΑΕΛ: Ισοπαλία με την Ξάνθη

Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι της ΑΕΛ με την Ξάνθη στα Πηγάδια. Τα γκολ που έκριναν την αναμέτρηση σημείωσαν με πέναλτι ο Γέντρισεκ (το κέρδισε ο Κίκε και οι «βυσσινί” διαμαρτυρήθηκαν) στο 42ο λεπτό και ο Φατιόν στο 58′ (ανατράπηκε ο Μόρσι).

Το παιχνίδι είχε ρυθμό από τις δύο ομάδες που προσπάθησαν να φανούν ανταγωνιστικές μία εβδομάδα πριν τις επίσημες υποχρεώσεις τους ενώ χάθηκαν και αρκετές ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές όμως έκλεψαν τις εντυπώσεις οι τερματοφύλακες Ζίβκοβιτς και Κρίστινσον που κράτησαν το σκορ σε αυτά τα επίπεδα. H AEΛ διαμαρτυρήθηκε στο ημίχρονο για ένα ακυρωθέν γκολ του Μόρσι καθώς επίσης και για το πέναλτι που δόθηκε υπέρ της Ξάνθης, κάτι που καθυστέρησε την επανέναρξη του παιχνιδιού μετά το ημίχρονο

Ο Σωτήρης Αντωνίου στο ματς παρουσίασε δύο ενδεκάδες.

Στο πρώτο ημίχρονο αγωνίστηκε σε σχηματισμό 3-5-2 με τον Κρίστινσον στο τέρμα του Ντέλετιτς και Σαχίτι στα άκρα (το τρικ του Αντωνίου με τους εξτρέμ που χρησιμοποιούνται ως μπακ-χαφ για να δώσουν μεγαλύτερη επιθετικότητα στην ομάδα) και τους Γρομητσάρη, Γκόλια και Χούμπτσεφ (ο Βούλγαρος μπακ μετά το ματς με τον Παναθηναϊκό σταθεροποιείται ως στόπερ).
Στα χαφ αγωνίστηκαν ο Φατιόν και μπροστά του οι Πίτι και Μιλοσάβλιεβιτς, ο Μόρσι είχε πιο ελεύθερο ρόλο και στην κορυφή έπαιξε ο Κούνιτς.

Περίπου στα μισά του δευτέρου μέρους, πήρε θέση στην ενδεκάδα ο Σουλούκος στα τελευταία λεπτά, στα στόπερ έπαιξαν οι Γρομητσάρης, Γκόικοβιτς και Γκόλιας. Στα άκρα οι Καρανίκας και Ρόνι Μάρκος. Στα χαφ οι Φατιόν και Μπάλλας με τον Λεοζίνιο σε επιτελικό ρόλο. Στην κορυφή έπαιξαν οι Νούνιτς και Φρίουι.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Απόστολος Τζουμαλάκης (ΕΠΣ Σερρών) με α’ βοηθό τον Παναγιώτη Κουβαλάκη (ΕΠΣ Δράμας), β’ βοηθό τον Εμπλιούκ Ιλιάζ (ΕΠΣ Ξάνθης), ενώ 4ος διαιτητής ήταν ο Γιώργος Γεωργιτσόπουλος (ΕΠΣ Δράμας).

Θυμίζουμε πως η ΑΕΛ θα ετοιμαστεί για το αυριανό φιλικό παιχνίδι στα Τρίκαλα με αντίπαλο τον ΑΟΤ (19/8, 20:00) όπου τον πρώτο λόγο σε χρόνο συμμετοχής θα έχουν οι παίκτες που δεν αγωνίστηκαν σήμερα μαζί με κάποιους ποδοσφαιριστές από την Κ20.

Οι συνθέσεις:

Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Συλλά, Μπαξεβανίδης (78′ Θυμιάνης), Μελιόπουλος (63′ Φλίσκας), Κασάδο, Ντε Λούκας (63′ Καντά), Καμαρά (46′ Κοβάσεβιτς), Ντουρίτσκοβιτς, Γέντρισεκ (80′ Φασίδης), Κίκε (84′ Ορφανίδης), Κάστρο.

ΑΕΛ (Σωτήρης Αντωνίου): Κρίστινσον, Σαχίτι, Γκόλιας, Γρομητσάρης, Χούμπτσεφ, Ντέλετιτς, Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς, Πίτι, Κούνιτς, Μόρσι.
Έπαιξαν και οι: Σουλούκος, Καρανίκας, Μπάλλας, Νούνιτς, Γκόϊκοβιτς, Λεοζίνιο, Φριόυι.