Αθλητισμός » Νίκη – πρόκριση ψάχνουν Ατρόμητος και Αστέρας

Νίκη – πρόκριση ψάχνουν Ατρόμητος και Αστέρας

Νίκη – πρόκριση ψάχνουν Ατρόμητος και Αστέρας

Με τον Ατρόμητο και τον Αστέρα Τρίπολης να διατηρούν ουσιαστικές ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση, ολοκληρώνεται ο Β` προκριματικός γύρος στο Europa League.

Παρά το γεγονός ότι στους πρώτους αγώνες, οι δύο ελληνικές ομάδες γνώρισαν την ήττα, έχουν την ευκαιρία να ανατρέψουν στην έδρα τους τα δεδομένα και να πάρουν το «εισιτήριο».

Τόσο ο Ατρόμητος, όσο και ο Αστέρας Τρίπολης χρειάζονται νίκη με ένα γκολ για να προκριθούν, καθώς στον πρώτο αγώνα ηττήθηκαν με 4-3 και 3-2, από την Ντιναμό Μπρεστ και την Χιμπέρνιαν, αντίστοιχα. Πιό δύσκολο θεωρείται το έργο των Αρκάδων, καθώς οι Σκωτσέζοι διαθέτουν εμπειρία και αγωνιστική ετοιμότητα, όπως έδειξαν στο πρώτο ματς, καθώς, αν και αιφνιδιάσθηκαν από την ελληνική ομάδα στο ημίχρονο, όταν βρέθηκαν να χάνουν με 2-0, πέτυχαν την ανατροπή. Αντίθετα, οι Λευκορώσοι υπό την …προεδρία του Ντιέγκο Μαραντόνα εντυπωσίασαν, προηγούμενοι με 4-0 του Ατρομήτου, όμως δεν μπόρεσαν να ανταποκριθούν στην αντεπίθεση της ελληνικής ομάδας που έφθασε σε σκορ πρόκρισης.
Παράλληλα, ο ΑΠΟΕΛ μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία την πρόκριση μετά το 5-0 επί της Φλόρα Ταλίν, ενώ η ΑΕΚ Λάρνακας είναι το λογικό φαβορί μετά την «λευκή» ισοπαλία με την Ντάνταλκ στην Ιρλανδία, όπως και ο Απόλλων Λεμεσσού μετά το 2-1 στην έδρα της Ζελέζνιτσαρ.

Τέλος, η Αταλάντα θα προσπαθήσει να αποτρέψει έναν αποκλεισμό-σοκ μετά το 2-2 με την Σαράγεβο, ενώ προβάδισμα πρόκρισης έχουν αποκτήσει η Σεβίλη, η Λειψία, η ΤΣΣΚΑ Σόφιας, η Σπαρτάκ Γιουρμάλα, η Μακάμπι Τελ Αβίβ, η Μόλντε, η Γκενκ και η Ολίμπια Λιουμπλιάνας.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων έχουν ως εξής:

Πέμπτη 2 Αυγούστου

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ)-Ντιναμό Μπρεστ (Λευκορωσία) (3-4)
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (ΕΛΛΛΑΔΑ)-Χιμπέρνιαν (Σκωτία) (2-3)
Ντομζάλε (Σλοβενία)-Ούφα (Ρωσία) (0-0)
Μπορντό (Γαλλία)-Βέντσπιλς (Λετονία) (1-0)
Λα Φιορίτα (Σαν Μαρίνο)-Σπάρτακ Γιουρμάλα (Λετονία) (0-6)
Φίτεσε (Ολλανδία)-Βιτόρουλ (Ρουμανία) (2-2)
Άλκμααρ (Ολλανδία)-Καϊράτ (Καζακστάν) (0-2)
FCSB (Ρουμανία)-Ρούνταρ (Σλοβενία) (2-0)
Βίκινγκουρ (Νησιά Φαρόε)-Τορπέντο Κιουτάισι (Γεωργία) (0-3)
Μάριμπορ (Σλοβενία)-Τσικχούρα (Γεωργία) (0-0)
Χαφναρφιόρντουρ (Ισλανδία)-Χάποελ Χάιφα (Ισραήλ) (1-1)
Σλόβαν Μπρατισλάβα (Σλοβακία)-Μπαλζάν (Μάλτα) (1-2)
Ντρίτα (Κόσοβο)-Ντουντελάνζ (Λουξεμβούργο) (1-2)
Χάκεν (Σουηδία)-Λειψία (Γερμανία) (0-4)
Φλόρα Ταλίν (Εσθονία)-ΑΠΟΕΛ (Κύπρος) (0-5)
Βαλέτα (Μάλτα)-Ζρίνσκι (Βοσνία/Ερζεγοβίνη) (1-1)
Μαριούπολη (Ουκρανία)-Τζουργκάρντεν (Σουηδία) (1-1)
Προγκρές (Λουξεμβούργο)-Χόνβεντ (Ουγγαρία) (0-1)
Αντμίρα (Αυστρία)-ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία) (0-3)
Ραντνίσκι Νις (Σερβία)-Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) (0-2)
Βαντούζ (Λιχτενστάιν)-Ζαλγκίρις Βίλνιους (Λιθουανία) (0-1)
Λάτσι (Αλβανία)-Μόλντε (Νορβηγία) (0-3)
Ρίο Αβε (Πορτογαλία)-Γιαγκελόνια (Πολωνία) (0-1)
Λεχ Πόζναν (Πολωνία)-Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ (Λευκορωσία) (1-1)
Λίλεστρομ (Νορβηγία)-Λίντσερ (Αυστρία) (0-4)
ΑΪΚ Στοκχόλμης (Σουηδία)-Νόρντζελαντ (Δανία) (0-1)
Κρουσέιντερς (Βόρεια Ιρλανδία)-Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλοβενία) (1-5)
Αλασκέρτ (Αρμενία)-Σουτιέσκα (Μαυροβούνιο) (1-0)
Βαλούρ Ρέικιαβικ (Ισλανδία)-Σάντα Κολόμα (Ανδόρα) (0-1)
Λίνκολν (Γιβραλτάρ)-TNS (Ουαλία) (1-2)
Σλάβια Σόφιας (Βουλγαρία)-Χάιντουκ Σπλιτ (Κροατία) (0-1)
Μπεσίκτας (Τουρκία)-B36 Τόρσαβν (Νησιά Φαρόε) (2-0)
Τρέντσιν (Σλοβακία)-Γκόρνικ Ζάρμπρζε (Πολωνία) (1-0)
Σάρπσμποργκ (Νορβηγία)-Σεντ Γκάλεν (Ελβετία) (1-2)
Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος)-Ζελέζνιτσαρ (Βοσνία/Ερζεγοβίνη) (2-1)
Τρακάι (Λιθουανία)-Παρτιζάν (Σερβία) (0-1)
Σαράγεβο (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)-Αταλάντα (Ιταλία) (2-2)
Ρέιντζερς (Σκωτία)-Όσιγεκ (Κροατία) (1-0)
Σπάρτα Πράγας (Τσεχία)-Σπάρτακ Σουμπότιτσα (Σερβία) (0-2)
ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος)-Ντάνταλκ (Ιρλανδία) (0-0)
Μπέρνλι (Αγγλία)-Αμπερντίν (Σκωτία) (1-1)
Ντιναμό Μινσκ (Λευκορωσία)-Στρέντα (Σλοβακία) (3-1)
Κοπεγχάγη (Δανία)-Στιάρναν (Ισλανδία) (2-0)
Ουίπεστ (Ουγγαρία)-Σεβίλη (Ισπανία) (0-4)

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Διαβάστε επίσης: