Αθλητισμός » Ήττα στο πρώτο φιλικό για την ΑΕΛ
ΕΧΑΣΕ ΜΕ 1-0 ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ

Ήττα στο πρώτο φιλικό για την ΑΕΛ

Την ήττα με 1-0 γνώρισε η ΑΕΛ στο πρώτο της φιλικό στο βασικό στάδιο της προετοιμασίας της στο Καρπενήσι, κάνοντας το ίδιο ξεκίνημα και την περασμένη σεζόν και πάλι στην πρωτεύουσα της Ευρυτανία.

Το συγκρότημα του Σωτήρη Αντωνίου έδειξε μία εικόνα ομάδας που χρειάζεται αρκετή δουλειά μέχρι να φανεί ανταγωνιστική σε επίσημα παιχνίδια, με την ΑΕΛ να δείχνει μία μέτρια εικόνα στο πρώτο μέρος, ιδιαίτερα στο κομμάτι της κυκλοφορία όπως και των τελικών φάσεων.

Ανέβασε την απόδοσή της η ΑΕΛ στο δεύτερο ημίχρονο που πίεσε τον ΠΑΣ Γιάννινα, χωρίς όμως να κάνει ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία, με τον ρυθμό του αγώνα να πέφτει προς το τέλος μετά και τις πολλές αλλαγές.

Στο γήπεδο βρέθηκε και ο μεγαλομέτοχος της ΠΑΕ ΑΕΛ, Αλέξης Κούγιας, που νωρίτερα συνομίλησε και τον ισχυρό άντρα της ομάδας των Ιωαννίνων, Γιώργο Χριστοβασίλη.

ΑΕΛ-5

Δουλειά στο 3-5-2

Με σχηματισμό 3-5-2 ξεκίνησε ο Σωτήρης Αντωνίου, δείχνοντας πως θα παραμείνει πιστός στο πλάνο που δουλεύει. Έτσι η ΑΕΛ ξεκίνησε με τον Σουλούκο κάτω από τα δοκάρια, τον Καρανίκα ως δεξί μπακ-χαφ και τον Χούμπτσεφ αριστερά, οι Μόρας, Ζίζιτς και Γκόλιας βρέθηκαν στο κέντρο της άμυνας. Στον άξονα οι Φατιόν και Πέτροβικ με τον Μιλοσάβλιεβιτς σε πιο ελεύθερο ρόλο μπροστά τους και δίδυμο στην επίθεση τον Ντέλετιτς πλάι στον Μπασέμ Μόρσι.

Μπήκε δυνατά και δέχθηκε… γκολ

Δυνατά μπήκε η ΑΕΛ στο παιχνίδι και μόλις στο 2′ προσπάθησε να απειλήσει την εστία του ΠΑΣ. Οι «βυσσινί» έφυγαν γρήγορα στην επίθεση από τα δεξιά με τον Καρανίκα να παίρνει την πλευρά και να σεντράρει στο ύψος του πέναλτι, εκεί όπου ο Μόρσι έπιασε το σουτ με τη μία όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Η απάντηση της ομάδα των Ιωαννίνων ήταν… γκολ. Στο 9′ στην πρώτη τελική οι παίκτες του ΠΑΣ εκμεταλλεύθηκαν το λάθος στον άξονα του Γφατιόν και βγήκαν γρήγορα στην αντεπίθεση, με τον Γιάκο να κάνει τη συρτή σέντρα από τα δεξιά εκεί όπου ο Νικολιάς με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0.

ΑΕΛ-4

Προβληματισμός και μέτρια εικόνα

Η ΑΕΛ που έδειξε να δυσκολεύεται αρκετά και στη κυκλοφορία της μπάλας, όπως και στην τελική προσπάθεια προσπάθησε να απειλήσει από τα δεξιά με τον Καρανίκα. Σε μία από τις επιθέσεις της λαρισινής ομάδας στο 32′ και μετά από εναέριες μονομαχίες η μπάλα έφτασε στον Πέτροβικ που δοκίμασε να σουτάρει με το δεξί η μπάλα όμως πέρασε αρκετά μέτρα μακριά από την εστία του Βελλίδη.

Αλλαγές και πίεση από την αρχή

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ ξεκίνησε περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τους Θεωδορόπουλο, Γρομητσάρη, Γκόικοβιτς, Μπάλλα, Κάσσο, Φρίουι και Σαχίτι με το συγκρότημα του Σωτήρη Αντωνίου να γίνεται πιο επιθετικό προσπαθώντας να «κλείσει» τον ΠΑΣ στην άμυνά του.

Η πρώτη τελική βέβαια ήρθε από στημένη φάση, όταν στο 61′ ο Ντέλετιτς εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά με την μπάλα να φτάνει στην καρδιά της περιοχής εκεί όπου ο Κάσσος με τη μία έκανε το σουτ που πέρασε όμως δίπλα από την εστία του Περιστερίδη.

ΑΕΛ-3

Οι αλλαγές συνεχίστηκαν για τον Σωτήρη Αντωνίου, που έδωσε χρόνο στους νεαρούς ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ (Φουρκιώτης, Μπάμης, Νούσιος, Πινακάς), με τα πρόσωπα στον αγωνιστικό χώρο να αλλάζουν αρκετά.

Παρά το γεγονός πως η ΑΕΛ είχε τον έλεγχο της μπάλας και τη κατοχή, τα λάθη της ομάδα έδιναν την ευκαιρία στον ΠΑΣ να απειλήσει. Σε ένα από αυτά η μπάλα έφτασε στον Κούζικ έξω από την περιοχή του Θεοδωρόπουλου, που ανενόχλητος στο 78′ έκανε το σουτ με τη μπάλα να περνά άουτ.

Από εκεί και πέρα διαδικαστικά ήταν τα τελευταία λεπτά για την ΑΕΛ που γνώρισε την ήττα στο πρώτο της φιλικό.

ΑΕΛ-2

ΑΕΛ (Σωτήρης Αντωνίου): Σουλούκος (46′ Θεοδωρόπουλος), Μόρας (65′ Φουρκιώτης (80′ Χοτζάλι)), Ζίζιτς (46′ Γρομητσάρης), Γκόλιας (46′ Γκόικοβιτς), Χούμπτσεφ (46′ Κάσσος), Καρανίκας (65′ Μπάμης), Φατιόν (65′ Πινακάς), Μιλοσάβλιεβιτς (46′ Μπάλλας), Πέτροβικ (46′ Σαχίτι), Ντέλετιτς (65′ Νούσιος), Μόρσι (46′ Φρίουι).

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Αποστολόπουλος, Μιχαήλ, Γώγος, Κακόγκα, Σιόντης, Λιάσος, Νικολιάς, Παπαδόπουλος, Γιάκος, Ξυδάς.

Β’ ημίχρονο: Περιστερίδης, Τζημόπουλος, Σκόνδρας, Μπουκουβάλας, Τσικάρσκι, Μπάρος, Λίλα, Πήλιος Κούζικ, Λουκίνας, Ντόλοβατς.

ΠΗΓΗ: sportlarissa.gr