Αθλητισμός » «Βαριά» ήττα για τον Απόλλωνα Λάρισας

«Βαριά» ήττα για τον Απόλλωνα Λάρισας

(φωτό eurokinnisi)

Την βαριά ήττα με 4-0 γνώρισε ο Απόλλων Λάρισας στη Κρήτη κόντρα στον ΟΦΗ στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής της Football League, με τους «κυανόλευκους» να δείχνουν πως δεν μπορούν να ανατρέψουν το αρνητικό σερί και να μετρούν την πέμπτη συνεχόμενη ήττα.

Η ομάδα της Λάρισας άντεξε μόλις ένα ημίχρονο, χάνοντας μία καλή ευκαιρία να προηγηθεί στο πρώτο λεπτό, αλλά από εκεί και έπειτα ο ΟΦΗ ήταν αυτός που έλεγξε το ματς. Τα πράγματα έγιναν καταστροφικά στην επανάληψη, εκεί όπου οι «κυανόλευκοι» δεν κατάφεραν να κάνουν τίποτα στον αγωνιστικό χώρο.

Πλέον ο Απόλλων Λάρισας θα ψάξει τη νίκη στο γήπεδο της Φιλιππούπολης κόντρα στον Παναιγιάλειο την επόμενη Κυριακή, για να κερδίσει και την ανάλογη ψυχολογία μέχρι το τέλος.

Ανοιχτό ποδόσφαιρο

Με τις ομάδες να παίξουν γρήγορο ποδόσφαιρο ξεκίνησε το ματς στη Κρήτη, με τον Απόλλωνα να είναι αυτός που απείλησε μόλις στο 1′. Ο Λίταινας δέχθηκε τη μπάλα μέσα στη περιοχή και μετά από ενέργεια βρήκε και το χώρο για το σουτ, που έδιωξε όμως ο Στρέζος.

Η απάντηση των γηπεδούχων δόθηκε λίγο αργότερα. Στο 3′ ο Μάνος κέρδισε την διεκδίκηση της μπάλας από πλάγια, μπήκε στην περιοχή και με συνεχείς προσποιήσεις έστρωσε στον Κουτσιανικούλη αλλά το δυνατό σουτ κόντραρε πάνω σε σώματα των παικτών του Απόλλωνα.

Ανέλαβε ο ΟΦΗ

Το παιχνίδι συνέχισε να έχει καλό ρυθμό με τον Απόλλωνα να ψάχνει να «χτυπήσει» με γρήγορες επιθέσεις που δημιουργούσαν όμως κενά στην άμυνα. Στο 19′ ο ΟΦΗ ξεκίνησε να πιέζει χάνοντας σε ένα τρίλεπτο σπουδαίες ευκαιρίες. Αρχικά το σουτ του Ποτουρίδη μέσα από την περιοχή δεν βρήκε στόχο με τη μπάλα να περνά άουτ.

Στο 20′ ο Ντίνας εκτέλεσε φάουλ με σέντρα προς την περιοχή των «κυανόλευκων», αλλά κανείς από τους παίκτες της Κρητικής ομάδας δεν μπήκες στην πορεία της μπάλας. Ενώ ένα λεπτό μετά οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Κουτσιανικούλη. Ο Λαρισαίος δέχθηκε πολύ ωραία την μπάλα στην περιοχή, αλλά το διαγώνιο σουτ «τράνταξε» το οριζόντιο δοκάρι πριν διώξουν οι αμυντικοί στη συνέχεια.

Μέχρι και τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο ΟΦΗ ήταν αυτός που απείλησε. Αρχικά στο 27′ μετά από σέντρα του Ντίνα από τα δεξιά, ο Μάνος δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, ενώ στο 31′ το σουτ του επιθετικού έξω από την περιοχή πέρασε άουτ.

Το χειρότερο ξεκίνημα

Με τον χειρότερο τρόπο ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για τον Απόλλωνα που έμεινε πίσω στο σκορ με δύο τέρματα από νωρίς. Στο 47′ οι γηπεδούχοι εκτέλεσαν κόρνερ με πάσα από δεξιά, εκεί όπου ο Κοέλιο σέντραρε στην καρδιά της περιοχής με τον Βουό με κεφαλιά να μην δυσκολεύεται για το 1-0.

Στο 50′ ήταν σειρά του Μάνου να σκοράρει. Μετά από διαγώνια πάσα με στόχο τον Κουτσιανικούλη, η μπάλα έφυγε πλάγια δεξιά με τον Λαρισαίο να κάνει τη σέντρα ανενόχλητος προς την περιοχή, εκεί που βρέθηκε στην καρδιά της άμυνας ο Μάνος που δίχως να μαρκάρεται από κάποιον με κεφαλιά έκανε το 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν στο 53′ με τον Ιβανίδη. Ο Μαυριάς μπήκε ωραία στην περιοχή από τα αριστερά, έστρωσε τη μπάλα στον συμπαίκτη του, το σουτ όμως απέκρουσε στη γωνιά του ο Στρέζος.

Πάντως οι γηπεδούχοι στο δεύτερο μέρος έμοιαζαν καταιγιστικοί. Στο 59′ το σουτ του Μαχαίρα μπλόκαρε ο Λαμπίρης δύσκολα στη γωνιά του, ενώ στην αγκαλιά του τερματοφύλακα σταμάτησε η μπάλα κι ένα λεπτό μετά από το σουτ του Κουτσιανικούλη.

FOOTBALL LEAGUE / ÏÖÇ - ÁÐÏËËÙÍ ËÁÑÉÓÁÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÓÔÅÖÁÍÏÓ ÑÁÐÁÍÇÓ / EUROKINISSI)

«Έκλεισε» με ακόμα δύο

Η πίεση έφερε και τρίτο τέρμα. Ο Μπολάκης στο 64′ έκλεψε τη μπάλα στο δεξί άκρο της άμυνα του Απόλλωνα, έδωσε στον Κουτσιανικούλη που έκανε τη σέντρα προς την περιοχή, με τον Βουό με νέα κεφαλιά να σημειώνει το δεύτερο του γκολ για το 3-0.

Στο 79′ ο Μάνος έφτασε κοντά στο δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Η μπάλα έφτασε στον επιθετικό μέσα στη περιοχή και δεξιά, αλλά το δυνατό σουτ στη κλειστή γωνία έδιωξε εντυπωσιακά ο Λαμπίρης σε κόρνερ.

Δεν συνέβη το ίδιο όμως και στο 82′. Έπειτα από σέντρα από τα δεξιά, ο Μάνος στο πρώτο δοκάρι με τη μία τσίμπησε τη μπάλα στέλνοντας την με λόμπα πάνω από τον Λαμπίρη που απλά παρακολουθούσε τη μπάλα να καταλήγει στην εστία του για το 4-0.

Στο 84′ ο Λαμπίρης δεν επέτρεψε στον επιθετικό του ΟΦΗ να ολοκληρώσει το χατ-τρικ του. Ο Βουό έξω από την περιοχή εκμεταλλεύθηκε λάθος στην άμυνα του Απόλλωνα, κλέβοντας τη μπάλα και μοιράζοντας την στον Μάνο που μέσα από τη περιοχή είδε τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Από εκεί και έπειτα οι δύο ομάδες έδειξαν να έχουν αποδεχθεί το αποτέλεσμα και δεν άλλαξε τίποτα άλλο μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης.

Κίτρινες κάρτες: 12′ Κομεσίδης, 34′ Παπαστεριανός, 86′ Μπολάκης, 88′ Μάνος / 75′ Παπαζαχαρίας

Οι συνθέσεις:

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Αργυρόπουλος, Μπολάκης, Κομεσίδης, Ποτουρίδης, Μαχαίρας, Παπαστεριανός (78′ Κοντογιάννης), Ντίνας (46′ Κοέλιο), Κουτσιανικούλης (71′ Νοικοκυράκης), Μάνος, Βουό.

Απόλλων Λάρισας (Νίκος Θεοδοσιάδης): Λαμπίρης, Σκούπρα (84′ Χαραλαμπόπουλος), Ανδρέου Ευάγ., Παπαζαχαρίας, Δημολιός, Λίταινας, Ιβανίδης, Μαυριάς (57′ Καμπέρης), Σουλίδης, Γαρυφαλλόπουλος (57′ Κανούλας), Τσιλούλης.

Διαιτητής: Δραγάτης (Αν. Αττικής).
Βοηθοί: Ζησιμόπουλος (Πειραιά), Κάλλης (Αν. Αττικής).

ΠΗΓΗ: sportlarissa.gr