Αθλητισμός » Έχασε ο Απόλλων από τα Τρίκαλα

Έχασε ο Απόλλων από τα Τρίκαλα

(φωτό eurokinnisi)

Με ένα τέρμα του Βασίλη Σαχινίδη, ο ΑΟΤ πήρε το γειτονικό ντέρμπι κόντρα στον Απόλλωνα Λάρισας με 1-0 στο στάδιο Αλκαζάρ, με τον επιθετικό της ομάδας των Τρικάλων να πληγώνει την ομάδα που ξεκίνησε τη φετινή σεζόν.

Οι «κυανόλευκοι» για την 24η αγωνιστική της Football League ήθελαν να συνεχίσουν να διατηρούν το αήττητο που είχαν δημιουργήσει εντός έδρας και ήταν ανταγωνιστικοί στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ένα λάθος στο 56′ έδωσε την ευκαιρία στον ΑΟΤ να πανηγυρίσει το εκτός έδρας τρίποντο.

Κακό ματς στο Αλκαζάρ

Κακό το παιχνίδι στο στάδιο Αλκαζάρ μεταξύ του Απόλλωνα Λάρισας κόντρα στον ΑΟΤ, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να έχουν την κατοχή και την λαρισινή ομάδα να προσπαθεί να χτυπήσει στην αντεπίθεση. Έτσι στο 15′ ο Τσιλούλης με κατά μέτωπο επίθεση από το κέντρο έφτασε στην αντίπαλη περιοχή, έψαξε τον Κανούλα που βρήκε αδύναμα τη μπάλα χωρίς να δυσκολέψει τον Αποστολίδη.

Η καλύτερη ευκαιρία στο παιχνίδι έως εκείνη την ώρα ήρθε στο 20ο λεπτό. Ο Πάνος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Μιλοσάβλιεβ στο ύψος του πέναλτι έπιασε το σουτ με τον Παϊτέρη να μπλοκάρει τη μπάλα εντυπωσιακά.

Απείλησε ο Λίταινας

Στο 27′ ο Λίταινας έπαιξε ωραία το ένα-δύο με τον Μαυριά, ο πρώτος μπήκε στην αντίπαλη περιοχή αλλά το σουτ που δοκίμασε από πλεονεκτική θέση δεν ήταν καλό και πέρασε άουτ. Με τους φιλοξενούμενους να απειλούν στην αντεπίθεση με τον Γροντή που δεν κατάφερε να απειλήσει τον Παϊτέρη.

FOOTBALL LEAGUE / ÁÐÏËËÙÍ ËÁÑÉÓÁÓ - ÔÑÉÊÁËÁ  (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÌÉ×ÁËÇÓ ÌÐÁÔÆÉÏËÁÓ / EUROKINISSI)

Ο Λίταινας στο 31′ έχασε νέα ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Ο μεσοεπιθετικός βρέθηκε με στόχο έξω από την περιοχή και αριστερά, η μπάλα όμως πέρασε άουτ δίχως να αιφνιδιαστεί ο Αποστολίδης που έλεγχε τη πορεία της μπάλας.

Διαμαρτυρήθηκαν οι γηπεδούχοι

Μέχρι και τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου το σημαντικότερο ήταν οι δύο περιπτώσεις πέναλτι που ζήτησε ο Απόλλων Λάρισας. Στο 37′ ο Τσιλούλης βρέθηκε κάτω μέσα στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Κοτσώνη, ο Καρατέρπος έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι δείχνοντας στον παίκτη του Απόλλωνα να σηκωθεί.

Βέβαια οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν πιο έντονα στο 45′. Ο Αγρόδημος μπήκε μέσα στην περιοχή, με τον Τσιάρα να φαίνεται πως σπρώχνει τον αμυντικό μέσο του Απόλλωνα που έπεσε κάτω αλλά ο διαιτητής για ακόμα μια φορά έδειξε το ματς να συνεχιστεί.

Τον πλήγωσε ο Σαχινίδης

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και στο 48′ ο Τόμιτς δοκίμασε ένα σουτ μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής, με τη μπάλα να περνά μερικά εκατοστά πάνω από την εστία του Παϊτέρη.

Τελικά το γκολ ήρθε μερικά λεπτά μετά. Στο 56′ ο Μάκος έκανε το γέμισμα προς τα καρέ του Απόλλωνα, Παπαζαχαρίας και Παϊτέρης δεν συνεννοήθηκαν μεταξύ τους κάνοντας το λάθος, με τη μπάλα να πηγαίνει στον Σαχινίδη που σε κενή εστία «πλήγωσε» την πρώην του ομάδα για το 1-0.

Ανέβηκε ο Απόλλων Λάρισας, αλλά…

Οι γηπεδούχοι μετά το τέρμα που δέχθηκαν ανέβηκαν πιέζοντας για την ισοφάριση. Στο 63′ μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας, έφτασε στον Μαυριά που έξω από την περιοχή δοκίμασε το σουτ με τον Αποστολίδη να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

Ενώ η ομάδα του ΑΟΤ έβρισκε χώρους προσπαθώντας να χτυπήσει στην αντεπίθεση. Στο 68′ ο Τόμιτς βρήκε ωραία τον Γιαννιτσάνη, αλλά το σουτ του επιθετικού πέρασε άουτ.

Στο 80′ ο Απόλλων Λάρισας «άγγιξε» την ισοφάριση. Ο Παπαζαχαρίας έφτασε μέχρι την περιοχή του ΑΟΤ, δοκίμασε το σουτ με τη μπάλα να κοντράρει στα σώματα. Στη συνέχεια της φάσης αυτή κατέληξε στον Μαυρία που δοκίμασε το συρτό σουτ που πέρασε δίπλα από την εστία του Αποστολίδη.

Κίτρινες κάρτες: 18′ Χατζής, 69′ Αγρόδημος / 30′ Τσιάρας, 32′ Βέρτζος, 73′ Τόμιτς

Οι συνθέσεις:

Απόλλων Λάρισας (Νίκος Θεοδοσιάδης): Παϊτέρης, Σκούπρα, Κουρτεσιώτης, Παπαζαχαρίας (71′ Καρακατσάνης), Ανδρέου Ευαγ., Χατζής (81′ Γαρυφαλλόπουλος), Μαυριάς, Αγρόδημος, Κανούλας, Λίταινας (88′ Σουλιώτης), Τσιλούλης.

Στον πάγκο έμειναν: Φιρινίδης, Ιβανίδης, Δημολιός, Σουλιώτης, Λουκάς.

ΑΟΤ (Θωμάς Γράφας): Αποστολίδης, Πάνος, Γκόλιας, Βέρτζος, Κοτσώνης, Μάκος, Τσιάρας, Γροντής (42′ λ.τ. Τόμιτς), Σαχινίδης, Χιντζίδης (53′ Γιαννιτσάνης), Μιλοσάβλιεβ (83′ Ζγκούρη).

Στον πάγκο έμειναν: Γιδόπουλος, Ν΄Λουντούλου, Μυρσινιάς, Τουγλής.

Διαιτητής: Καρατέρπος (Κοζάνης)
Βοηθοί: Τζιουβάρας (Κοζάνης), Καλύβας (Φθιώτιδας)
4ος: Μπλούνας (Φθιώτιδας).