Αθλητισμός » Δεν τα κατάφερε ο Γυμναστικός στο Ρέθυμνο (φωτ.)

Δεν τα κατάφερε ο Γυμναστικός στο Ρέθυμνο (φωτ.)

φωτό: eurokinissi.gr

Ο Γυμναστικός Λάρισας Φάρος έκανε άλλο ένα come back επιστρέφοντας από το -16 όπου βρέθηκε να χάνει στην δεύτερη περίοδο, όμως παρότι εναπώθεσε τις ελπίδες του στον Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ που πέτυχε αυτή τη φορά 29 (!) πόντους δεν κατάφερε να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από το Ρέθυμνο γνωρίζοντας την ήττα στο «Μ. Μερκούρη» με 91-84 για την 20η αγωνιστική της Basket League.

Οι «πράσινοι» ξέμειναν από plan B στην επίθεση δίνοντας σχεδόν όλες τις επιθετικές πρωτοβουλίες στον Μπαρτ στην τελευταία περίοδο και μοιραία γνώρισαν την ήττα από το Ρέθυμνο που ήταν πιο θετικό στον τομέα της άμυνας.

Παράλληλα χάθηκε και η ισοβαθμία με το Ρέθυμνο, με τον Γυμναστικό να θέλει μία νίκη για να ξεφύγει από μπελάδες και να κοιτάξει για παραπάνω.

Το Ρέθυμνο είχε βάθος επιθετικά με 7 παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ ο Γυμναστικός εκτός του Μπαρτ είχε σε καλή μέρα και τον έτερο Αμερικανό, Μπάντερ.

Το ματς

Ο Νίκος Βετούλας είχε στην αρχική σύνθεση τους Αρμστεντ, Γκούντγουιν, Χόμπσον, Μούντι και Λι ενώ ο Θανάσης Σκουρτόπουλος είχε τους Παπαμακάριο, Σάφτεναρ, Μουράτο, Παπαντωνίου και Κιλί στην βασική του πεντάδα.

Το Ρέθυμνο ξεκίνησε δυναμικά με ένα γρήγορο 8-0 υπέρ του, ενώ οι πρώτοι πόντοι για τον Γυμναστικό σημειώθηκαν στο 6:27 με ένα δίποντο του Σάφτεναρ.

Εξαιρετικός για τους γηπεδούχους ο Γκούντγουιν που ήταν ζεστός, ενώ το τρίποντο του Ντάνιελς στα 20 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου έδωσε προβάδισμα 12 πόντων (25-13) για τους γηπεδούχους. Ο Μπαρτ έκανε το λάθος και ο Στεφανίδης το εκμεταλλεύτηκε στον αιφνιδιασμό για το 27-13 ενώ ο Μπαρτ στα 6 δευτερόλεπτα μείωσε στους 12 πόντους που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο, Γκουντγουιν και Ντάνιελς συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν πηγαίνοντας την διαφορά στους 16 πόντους (31-15), ο Μπάντερ απάντησε με τρίποντο αλλά η διαφορά μειώθηκε προσωρινά με τον Στεφανίδη να πετυχαίνει τρίποντο για να φτάσει ξανά η διαφορά στους 16 (34-18), 8:42 πριν το ημίχρονο.

Με ένα εντυπωσιακό σερί 12-0 ο Γυμναστικός μπήκε ξανά στο ματς και μείωσε στους 4 πόντους (34-30), 6:42 πριν το φινάλε με τους Μπάντερ και Μπαρτ να πρωταγωνιστούν στο σκοράρισμα.

Οι «πράσινοι» πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στον αγώνα στο 3:23, όταν ο Σάφτεναρ με λέι απ έκανε το 36-37, 3:23 πριν το φινάλε της δεύτερης περιόδου. Ο Γκούντγουιν με τρίποντο βρήκε λύση, ο Βαβάτσικος ισοφάρισε στο 2:25, ενώ το κάρφωμα του Ντάνιελς στο 2:08 έκανε το 41-39. Ο Μπαρτ με 2/2 ισοφάρισε ξανά, όμως ο Γιαννόπουλος με πέντε συνεχόμενους πόντους έγραψε το 46-41, με τον Μουράτο να ρίχνει την διαφορά στους δύο όταν ευστόχησε σε τρίποντο στα 10 δευτερόλεπτα.

Η 3η περίοδος άρχισε και συνεχίστηκε με ιδιαίτερο ενδιαφέρον και αυξομειώσεις στο σκορ με τις δύο ομάδες να δίνουν μάχη για να ξεφύγουν στο σκορ.  Ο Παπαντωνίου με δίποντο στο 9:31 έδωσε διαφορά δύο πόντων στον Γυμναστικό (47-49) όμως ο Αρμστεντ ισοφάρισε από την γραμμή της φιλανθρωπίας.

Στα μισά της περιόδου ο Γυμναστικός πήρε διαφορά 5 πόντων (51-56 και 53-58) η οποία εξανεμίστηκε γρήγορα με τους Γιαννόπουλο (τρίποντο) και Χόμπσον να ισοφαρίζουν και πάλι το ματς για το 58-58.

Ο Μπάντερ κέρδισε φάουλ στο τρίποντο και ευστόχησε σε όλες τις βολές όμως με τον ίδιο τρόπο σε δύο περιπτώσεις (1/2 βολές και 2/2 βολές) να φέρνει το ματς στα ίσα ξανά (61-61).

Ο Μουράτος στο 1:42 με 2/2 βολές έκανε το 61-63, ο Στεφανίδης μείωσε με 1/2 βολές για το 62-63, ο Μαραγκός ευστόχησε από κοντά για το 62-65, όμως στον αιφνιδιασμό ο Χόμπσον στα 45 δευτερόλεπτα έκανε το 64-65.

Στην τελευταία περίοδο το ματς πήρε «φωτιά». Ο Χόμπσον σκόραρε με «σουτάκι», ο Λι με κάρφωμα στο 8:31 έβαλε το καλάθι της αγωνιστικής, ο Σάφτεναρ όμως απάντησε με την διαφορά να είναι στον πόντο (68-67).

Από εκεί και πέρα το ματς πήγε σε μία μονομαχία στο επιθετικό κομμάτι ανάμεσα σε Αρμστεντ και Μπαρτ Τζούνιορ.

Οι δύο πήγαν το σκορ με συνεχόμενους πόντους έως το 74-69, ο Ντάνιελς με καλάθι στο 5:17 έδωσε σημαντικό προβάδισμα 7 πόντων (76-69),

Ο Μπάντερ στο 5:12 πέτυχε τρίποντο ψυχολογίας ρίχνοντας τη διαφορά στους 4 με 5:12 να απομένουν όμως ο Μπαρτ που ανέλαβε την πρωτοβουλία των προσπαθειών δεν κατάφερε να κάνει τα πάντα μόνος του με τον Γυμναστικό να μένει από plan… B.

Γιαννόπουλος και Άρμστεντ στο 3:17 μετά από χαμένες προσπάθειες των παικτών του Γυμναστικού στο τρίποντο, πήγαν το ματς στο 81-72.

Ο Μπαρτ σκόραρε σε 2/2 βολές στη συνέχεια για το 81-74 όμως τα περισσότερα είχαν ήδη κριθεί με τους φιλοξενούμενους να είναι αρκετά άστοχοι στην τελική προσπάθεια. Το τελικό 91-84 έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους που πήραν και την ισοβαθμία μετά και τη νίκη στη Λάρισα στον πρώτο γύρο.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 46-44, 64-65, 91-84

Ρέθυμνο (Ν. Βετούλας): Άρμστεντ 12, Ντάνιελς 12 (1), Γκουντγουιν 15(1), Χόμπσον 11 (1), Κώττας, Χριστοδούλου, Μούντι 7 (2), Στεφανίδης 10 (1), Παναρετάκης, Λι 10, Γιαννόπουλος 14 (2).

Γυμναστικός Λάρισας Φάρος (Θ. Σκουρτόπουλος): Μπάλογκαν 5 (1), Μπάντερ 13 (2), Παπαμακάριος, Μαραγκός 4, Μουράτος 8 (1), Διαμαντάκος, Σάφτεναρ 13, Βαβάτσικος, Μπαρτ 29 (3), Παπαντωνίου 5, Κίλι 3 (1).