Αθλητισμός » Ασταμάτητος ο Απόλλων Λάρισας (φωτ.)
ΠΕΡΑΣΕ ΝΙΚΗΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΙΓΙΝΙΟ

Ασταμάτητος ο Απόλλων Λάρισας (φωτ.)

Φωτό: Eurokinissi.gr

Ασταμάτητος μοιάζει ο Απόλλων Λάρισας που πέρασε και από την έδρα του Αιγινιακού επικρατώντας 2-1 και μάλιστα με ανατροπή, ανεβαίνοντας κι άλλο στο βαθμολογικό πίνακα της Football, φτάνοντας ακόμα πιο κοντά στον στόχο της παραμονής στην κατηγορία.

Μάλιστα η νίκη πέρασε και πάλι από τα πόδια του Σάκη Κανούλα που σημείωσε το πέμπτο του τέρμα μετά από οχτώ παιχνίδια με την ομάδα της Φιλιππούπολης. Ο επιθετικός σκόραρε το γκολ της νίκης στο 75′, ενώ ο Λίταινας πέτυχε το πρώτο του γκολ ξεκινώντας ως βασικός με τον Απόλλωνα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Αξίζει να σημειωθεί πως με εννέα παίκτες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι οι γηπεδούχοι καθώς στο 70′ ο Πετρούσης ανέκοψε αντικανονικά τον Κανούλα έξω από την περιοχή που ήταν σε θέση τετ-α-τετ. Ενώ στο 89′ με δέκα έμεινε και ο Απόλλωνας για αψιμαχία του Ζούρκου με τον Γιάννη Ανδρέου.

FOOTBALL LEAGUE / ÁÉÃÉÍÉÁÊÏÓ - ÁÐÏËËÙÍ ËÁÑÉÓÁÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÄÇÌÇÔÑÇÓ ÊÏÍÔÓÉÄÇÓ / EUROKINISSI)

Έκανε ευκαιρίες και σκόραρε ο Αιγινιακός

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και απείλησαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι στο 4′ όταν το σουτ του Σοφιάνη πέρασε άουτ. Στο 8′ ήταν σειρά του Πέριτς να βάλει δύσκολα στους φιλοξενούμενους, αλλά ο Παϊτέρης κατάφερε να μπλοκάρει.

Άστοχη η κατάληξη της ευκαιρίας στο 20′ όταν μετά από ασίστ του Αντωνιάδη στο Ζούρκο ο τελευταίος σούταρε άουτ. Με τον Παπαδόπουλο στο 33′ να βρίσκεται μέσα στην περιοχή του Απόλλωνα, αλλά το σουτ του να περνά άουτ.

Τελικά το γκολ ήρθε από το σημείο του πέναλτι. Στο 36′ ο Γκατσολάρι έκανε τη σέντρα, με τον Κουρτεσιώτη να βρίσκει τη μπάλα με το χέρι και τον διαιτητή να «σημαδεύει» την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γιατζιτζόγλου όπου ήταν εύστοχος για το 1-0.

Η ατυχία έφερε την ισοφάριση

Κι ενώ ο Απόλλωνας είδε να δέχεται τέρμα, στο 37′ στάθηκε ξανά άτυχος με τον Αγρόδημο να αποχωρεί από το ματς με αναγκαστική αλλαγή και τον Λίταινα να περνά στη θέση του. Μία αλλαγή όμως που έπαιξε τεράστιο ρόλο για την ισοφάριση της λαρισινής ομάδας στις καθυστερήσεις.

Στο 45+2′ ο Μαυριάς έκανε το γύρισμα προς την περιοχή των γηπεδούχων, εκεί όπου ο Λίταινας κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Τόλιου για το 1-1, σκορ όπου έστειλε και τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Αριθμητική υπεροχή και ανατροπή!

Το συγκρότημα του Νίκου Θεοδοσιάδη έχοντας πλέον την ψυχολογία, είδε τα πράγματα να γίνονται πιο εύκολα στο 70′. Ο Κανούλας βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Τόλιο με τον Πετρούση να τραβάει τον επιθετικό του Απόλλωνα έξω από την περιοχή και τον διαιτητή να τιμωρεί τον ποδοσφαιριστή του Αιγινιακού με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι είχαν και δοκάρι σ’αυτή τη φάση, καθώς μετά από την εκτέλεση του φάουλ από το Μαυριά, ο Κανούλας πήρε την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Αιγινιακού.

Ο επιθετικό όμως δεν αστόχησε και μερικά λεπτά μετά. Στο 75′ ο Τσιλούλης έκανε το γύρισμα προς την αντίπαλη περιοχή εκεί όπου ο Κανούλας με ψύχραιμο πλασέ δεν αστόχησε για το 2-1, χαρίζοντας και τη νίκη στους «κυανόλευκους».

Στα εναπομείναντα λεπτά οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απειλήσουν την εστία του Παϊτέρη, δίχως όμως να καταφέρουν να πάρουν κάτι στο τέλος.

Κίτρινες Κάρτες: 16′ Αντωνιάδης, 20′ Πολύζος

Κόκκινες Κάρτες: 70′ Πετρούσης, 89′ Ζούρκος / 89′ Ανδρέου Ιωάν.

Αιγινιακός (Κώστας Νικολαΐδης): Τόλιος, Ανδρικόπουλος, Γιαζιτζόγλου, Λιόλιος, Πετρούσης, Αντωνιάδης, Γκατσολάρι, Πέριτς (50′ Τσολακίδης), Ζούρκος, Παπαδόπουλος, Σοφιάνης.

Απόλλων Λάρισας (Νίκος Θεοδοσιάδης): Παϊτέρης, Σκούπρα, Κουρτεσιώτης, Παπαζαχαρίας, Ανδρέου Β., Χατζής, Μαυριάς (, Αγρόδημος (37′ λ.τ. Λίταινας), Κανούλας, Σουλίδης (46′ Καρακατσάνης), Τσιλούλης.