Αθλητισμός » Φιλική ήττα της ΑΕΛ στη Λαμία

Φιλική ήττα της ΑΕΛ στη Λαμία

Την ήττα στις καθυστερήσεις με 2-1 γνώρισε η ΑΕΛ εκτός έδρας με αντίπαλο τη Λαμία στο δεύτερο φιλικό που έδωσε μετά και την διακοπή της Super League. Ο τεχνικός των «βυσσινί» που έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους σχεδόν τους παίκτες του, δεν κατάφερε να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη στον πάγκο (ισοπαλία στο φιλικό κόντρα στον Λεβαδειακό), αλλά έβγαλε χρήσιμα συμπεράσματα για την ομάδα του.

Οι «βυσσινί» που αγωνίστηκαν ξανά με έναν σχηματισμό με 3 κεντρικούς αμυντικούς είχαν καλύτερη απόδοση στο πρώτο ημίχρονο, όπου και προηγήθηκαν με τον Μλαντένοβιτς (32′). Στην επανάληψη οι πολλές αλλαγές και ο χρόνος συμμετοχής σε παίκτες από την ομάδα Νέων έδωσε την κυριαρχία στους γηπεδούχους που πέτυχαν την ανατροπή με τέρματα του Φράγκου (60′) και Κουκόλη (90+1′).

Το παιχνίδι έγινε κεκλεισμένων των θυρών με το εναρκτήριο λάκτισμα να πραγματοποιείται με καθυστέρηση αντί για τις 17:00 που είχε προγραμματιστεί. Μάλιστα στο ΔΑΚ Λαμίας είδε το φιλικό και ο Αλέξης Κούγιας με τον μεγαλομέτοχο της ΠΑΕ ΑΕΛ να βλέπει το ματς μαζί με τον Πανουργιά Παπαϊωάννου.

Στον αγώνα η Λαμία μπήκε πιο δυνατό στο παιχνίδι και απείλησε για πρώτη φορά έντονα την εστία του Θεοδωρόπουλου στο 17′ όταν το σουτ του Μπούτνικ έδιωξε με δυσκολία ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ. Ενώ στο 22′ η κεφαλιά του Ακόστα κατέληξε στα χέρια του γκολκίπερ των «βυσσινί».

Η ΑΕΛ από εκεί και έπειτα ανέβασε την απόδοσή της και ήταν αυτή που πήρε κεφάλι στο σκορ. Στο 30′ Ναζλίδης πέρασε δύο ποδοσφαιριστές της Λαμία, αλλά ο Λαγός δεν πρόλαβε να «σπρώξει» τη μπάλα στα δίχτυα μετά το γύρισμά του.

Με το γκολ να έρχεται δύο λεπτά μετά. Ο Μλαντένοβιτς στο 32′ με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων για το 0-1. Σκορ που ήταν και το αποτελέσματα του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο Σωτήρης Αντωνίου και Μπάμπης Τεννές έδωσαν χρόνο συμμετοχής και στους ποδοσφαιριστές στους πάγκους του με τους «βυσσινί» να αλλάξουν έξι παίκτες. Μάλιστα Κρίζμαν και Χούμπτσεφ που είχαν περάσει στο παιχνίδι έχασαν μία καλή ευκαιρία στο 53′ με τον πρώτο να γυρίζει τη μπάλα προς την περιοχή και τον δεύτερο να στέλνει με πλασέ τη μπάλα άουτ.

Κι ενώ η ΑΕΛ είχε μπει καλά στο παιχνίδι στο 60′ ο Φράγκου με σουτ μέσα από τη περιοχή έκανε το 1-1 ισοφαρίζοντας για τη Λαμία. Ενώ στο 66′ χρειάστηκε ο Θεοδωρόπουλος για να διώξει εντυπωσιακά σε κόρνερ το σουτ του Λινάδρδου.

Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια ανέβασαν την απόδοσή τους προσπαθώντας να εκμεταλλευθούν και τις πολλές αλλαγές του Σωτήρη Αντωνίου, που έδωσε χρόνο συμμετοχής και αρκετούς ποδοσφαιριστές της ομάδας Νέων.

Βέβαια η μεγάλη ευκαιρία δεν ερχόταν, με τον Θεοδωρόπουλο αρχικά και στη συνέχεια τον Σαφαρίκα να μην δυσκολεύονται όποτε χρειάστηκε. Όχι όμως και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Φράγκος έκανε το γύρισμα εκεί όπου ο Κουκόλης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1 που ήταν και το τελικό σκορ.

Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Πίτκας, Παπαργυρίου, Βασιλαντωνόπουλος, Αναστασιάδης, Κουκόλης, Άντρονικ, Μπλάζιτς, Τσούκαλος, Ακόστα, Μπούτνικ, Βάντερσον.

Αγωνίστηκαν και οι: Παπαδόπουλος, Μπεν Τζεμιά, Πριντέτα, Λινάρδος, Φράγκος, Μπουλούλης, Κουτρομάνος, Παντελιάδης, Μανιάς, Πατσαρούχας.

ΑΕΛ (Σωτήρης Αντωνίου): Θεοδωρόπουλος (71′ Σαφαρίκας), Ρέντζας (46′ Λεοζίνιο), Μόρας (79′ Καρατάσιος), Γιοβάνοβιτς (46′ Γκόλιας), Ζίζιτς (46′ Γκόικοβιτς), Λαγός (90′ Δερμιτζάκης), Φατιόν (71′ Μακρής), Ναζλίδης (46′ Κρίζμαν), Μλάντενοβιτς (46′ Χούμπτσεφ), Μιλοσάβλιεβιτς (63′ Μπάλλας), Ντέλετις (46′ Περόνε).