Αθλητισμός » Σπουδαία νίκη του Γυμναστικού (φωτ.)
ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ ΤΟΥ ΑΡΗ ΜΕ 81-76

Σπουδαία νίκη του Γυμναστικού (φωτ.)

φωτό: eurokinissi.gr/ ΜΙΧΑΛΗΣ ΜΠΑΤΖΙΟΛΑΣ

Ο Γυμναστικός Λάρισας Φάρος πήρε σπουδαία νίκη με 81-76 επί του Άρη στο κλειστό της Νεάπολης. Μία επικράτηση που τον φέρνει κοντά στον στόχο της παραμονής κόντρα σε έναν αντίπαλο που έχει τους ίδιους στόχους και θα κινδυνέψει.

Εξαιρετική εμφάνιση του Μπαρτ που στο ντεμπούτο του σημείωσε 28 πόντους και συνέβαλε στα μέγιστα γι’ αυτή την επικράτηση ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Παπαντωνίου με 17 πόντους έχοντας παράλληλα 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Ο Άρης φωνάζει για την διαιτησία του σημερινού παιχνιδιού που έφερε εκτός εαυτού τον Παναγιώτη Γιαννάκη που αποβλήθηκε και παρακολούθησε από τις κερκίδες το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης. Επιθετικά οι Μπελ, Μάρας και Αθηναίου ήταν αυτοί που ξεχώρισαν ενώ η κακή αμυντική λειτουργία του πρώτου ημιχρόνου σε συνδυασμό με τις κακές επιλογές στην επίθεση έφεραν αυτή την ήττα.

BASKET LEAGUE / ÃÓ ËÁÑÉÓÁÓ ÖÁÑÏÓ - ÁÑÇÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÌÉ×ÁËÇÓ ÌÐÁÔÆÉÏËÁÓ / EUROKINISSI)

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Γυμναστικός δεν έχασε σε κανένα σημείο του αγώνα το προβάδισμα και πήρε μία νίκη που θα ήταν πιο εύκολη αν δεν είχε μειώσει στην τελευταία περίοδο ο Άρης.

Το ματς

Ο Σκουρτόπουλος ξεκίνησε με τους Παπαμακάριο, Μουράτο, Σάφτεναρ, Παπαντωνίου και Κίλι ενώ ο Γιαννάκης ξεκίνησε με τους Μποχωρίδη, Φλιώνη, Τσαϊρέλη, Αθηναίου και Ντούβιερ.

Ο Γυμναστικός στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά καλό στις επιλογές του στην επίθεση και εκμεταλλεύτηκε τις αδυναμίες του Άρη στην άμυνα.

Οι «πράσινοι» απείλησαν με γρήγορες επιθέσεις και στηρίχθηκαν στον Βασίλη Μουράτο επιθετικά καθώς επίσης και στον Παπαντωνίου αλλά και τον Μπαρτ που πραγματοποίησε ένα θετικό ντεμπούτο για την ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι στην πρώτη περίοδο με καλή άμυνα κατάφεραν να πάρουν διαφορά δέκα πόντων (18-8) σε δύο περιπτώσεις (20-10), ενώ ο Παναγιώτης Γιαννάκης χρεώθηκε με τεχνική ποινή διαφωνώντας με υπόδειξη των διαιτητών.

Με τρίποντο του Παπαντωνίου το σκορ έφτασε στο 23-10, ενώ πριν τη λήξη ο Μπάρτ ευστόχησε σε τρίποντο στα 38 δευτερόλεπτα για το 28-16. Μία λάθος επιλογή του Μούρτου στην επίθεση έστειλε τον Μπάντερ στις βολές με τον Αμερικανό να γράφει το 30-16 ενώ ο Αθηναίου ευστόχησε σε 1/2 βολές στα πέντε δευτερόλεπτα (30-17). Ο Μουράτος πήρε το ριμπάουντ και έτρεξε για το τρίποντο όμως δεν ήταν εύστοχος με την πρώτη περίοδο να λήγει στο 30-17.

Ο Άρης άρχισε να ανεβάζει απόδοση στη δεύτερη περίοδο. Ο Μποχωρίδης έβαλε ξανά στο παιχνίδι τον Άρη με τρίποντο για να μειώσει τη διαφορά στους 12 (32-20) . Ο Σάφτεναρ με τρίποντο όμως πέτυχε τους πρώτους του πόντους στο ματς για το 35-20 απαντώντας στους γηπεδούχους που άρχισαν να αντιμετωπίζουν πρόβλημα επιθετικά με τους φιλοξενούμενους να σταματούν τα drive και τις γρήγορες επιθέσεις.

Ο Γκάρι Μπελ έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο στα μισά της περιόδου για το 35-27 ενώ μία διαμαρτυρία στους διαιτητές έφερε την δεύτερη τεχνική ποινή στον πάγκο του Άρη στα 11 δευτερόλεπτα για το ημίχρονο με τον Παναγιώτη Γιαννάκη να είχε διάλογο με τους διαιτητές μέχρι να αποχωρήσει για τα αποδυτήρια του κλειστού της Νεάπολης.

Κατά την αποχώρηση του ακούστηκαν και αποδοκιμασίες αλλά και χειροκροτήματα από το κοινό της Λάρισας που έδειξε πάντως ικανοποιημένο από το 45-34 που έδινε προβάδισμα στους «πράσινους».

Ο Μπαρτ με 6 συνεχόμενους έδωσε ώθηση στην ομάδα του στην τρίτη περίοδο όμως ο Άρης διατηρήθηκε κοντά χάρη στους Αθηναίου, Μποχωρίδη και Μάρα στην επίθεση. Ο Παπαντωνίου με τρίποντο και ο Βαβάτσικος με γκολ φάουλ έδωσαν στον Γυμναστικό Λάρισας Φάρο την μεγαλύτερη του διαφορά στο ματς για το +17 (57-40), 6:22 πριν το φινάλε.

Ο Μάρας μείωσε, όμως ο Μπαρτ συνέχισε στο ίδιο μοτίβο δίνοντας και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του, αυξάνοντας την διαφορά στο +18 (60-42). Ο Μπελ με τρίποντο και ο Ντουβιέρ με λέι απ μείωσαν για τον Άρη.  Οι «κιτρινόμαυροι» το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν την διαφορά στους 11 με το παιχνίδι να αποκτά μεγάλο ενδιαφέρον στην τελευταία περίοδο.

Εκεί ο Άρης δεν κατέθεσε εύκολα τα όπλα. Μείωσε στο 5:37 στους 4 πόντους (67-63) ενώ η διαφορά αυτή παρέμεινε στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού  όπως το (69-65, ή το 71-67) με το παιχνίδι να παίρνει φωτιά στα τελευταία δευτερόλεπτα. Το τρίποντο του Αθηναίου πήγε τη διαφορά στους 3 πόντους (75-72). Με τον Μπαρτ να ευστοχεί στις δύο βολές για το 77-72 το ματς συνέχισε να έχει ενδιαφέρον το ίδιο όμως έπραξε και ο Μπελ για το 77-74 με 1:38 να απομένουν.

Ο Μπαρτ όμως μίλησε στα κρίσιμα βάζοντας τις βολές όταν έπρεπε με το αποτέλεσμα να είναι το 81-76.

Τα δεκάλεπτα: 30-17, 45-34, 64-53, 81-76

Γυμναστικός Λάρισας Φάρος (Θ. Σκουρτόπουλος): Μπαρτ 28 (2), Μπάντερ 2, Παπαμακάριος 4 (1), Μαραγκός 6, Μουράτος 5, Διαμαντάκος, Σάφτεναρ 5 (1), Βαβάτσικος 6, Παπαντωνίου 17 (2), Κίλι 8, Φένερ.

Άρης (Π. Γιαννάκης): Μάρας 14, Μποχωρίδης 10 (1), Φλιώνης 2, Τσαϊρέλης 12, Πουλιανίτης 3, Χριστίδης, Μούρτος 2, Αθηναίου 15 (2), Προύιτ, Ντουβιέρ 2, Μπελ 16 (2).