Αθλητισμός » Η ΑΕΛ άλλαξε 17 προπονητές από το 2013

Η ΑΕΛ άλλαξε 17 προπονητές από το 2013

Η ΑΕΛ άλλαξε 17 προπονητές από το 2013

Παρελθόν αποτελεί από την ΑΕΛ ο Ηλίας Φυντάνης, με απόφαση του μεγαλομετόχου Αλέξη Κούγια η οποία δημοσιοποιήθηκε τα ξημερώματα της 20ης Φεβρουαρίου 2018. Η θητεία του στον πάγκο των «βυσσινί» διήρκεσε πέντε μήνες καθώς είχε προσληφθεί στις 27 Σεπτεμβρίου αντικαθιστώντας τον Τζάκι Ματάισεν, τον προπονητή των… ένδεκα ημερών.

Ο Ράτκο Ντόστανιτς, ο άνθρωπος που θα τον αντικαταστήσει, θα είναι ο 17ος τεχνικός της ΑΕΛ σε διάστημα μικρότερο των πέντε ετών. Το… γαϊτανάκι των αντικαταστάσεων, άρχισε τον Ιούλιο του 2013 όταν οι «βυσσινί» προετοιμάζονταν για το πρωτάθλημα της Γ΄ εθνικής. Από τότε μέχρι σήμερα, ο προπονητής άλλαξε 16 φορές (!) από 12 διαφορετικά πρόσωπα καθώς υπήρξαν τέσσερις (Παναγόπουλος, Τζαναβάρας, Τσιώλης και τώρα Ντόστανιτς) με διπλή θητεία στο διάστημα αυτό. Κατά μέσο όρο, η ΑΕΛ αλλάζει προπονητή σχεδόν κάθε τρίμηνο. Πάντως, ο Νόστανιτς είναι ο μακροβιότερος καθώς ξεκίνησε τη σεζόν 2015/16 και έμεινε μέχρι τον Φεβρουάριο του 2016, συνολικά δηλαδή συμπλήρωσε 7 μήνες. Ήταν ο μοναδικός που ξεπέρασε το εξάμηνο.

Θα αποτελέσει τον 8ο προπονητή των «βυσσινί» από τον Ιούλιο του 2015, όταν δηλαδή τη διοίκηση του συλλόγου ανέλαβε ο Αλέξης Κούγιας.

Αναλυτικά οι προπονητές της ΑΕΛ στις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές περιόδους:

ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΠΛΕΞΙΔΑ (9 προπονητές σε 2 χρόνια)

12/07/2013 – 10/11/2013: Κωνσταντίνος Παναγόπουλος

12/11/2013 – 08/03/2014: Γιώργος Στράτζαλης

10/03/2014 – 30/06/2014: Παναγιώτης Τζαναβάρας

01/07/2014 – 05/09/2014: Αλέκος Βοσνιάδης

06/09/2014 – 01/11/2014: Κωνσταντίνος Παναγόπουλος

02/11/2014 – 23/12/2014: Θωμάς Γράφας

24/12/2014 – 04/01/2015: Σάκης Αναστασιάδης (υπηρεσιακός)

05/01/2015 – 07/03/2015: Παναγιώτης Τζαναβάρας

07/03/2015 – 01/07/2015: Σούλης Παπαδόπουλος

ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΚΟΥΓΙΑ (8 προπονητές σε 32 μήνες)

10/07/2015 – 22/02/2016: Ράτκο Ντόστανιτς

23/02/2016 – 02/06/2016: Σάκης Τσιώλης

06/06/2016 – 31/10/2016: Αγγελος Αναστασιάδης

01/11/2016 – 21/03/2017: Σάκης Τσιώλης

30/03/2017 – 12/09/2017: Αντρέ Πάους

14/09/2017 – 25/09/2017: Τζάκι Ματάισεν

27/09/2017 – 20/02/2018: Ηλίας Φυντάνης

21/09/2017 –           : Ράτκο Ντόστανιτς

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Διαβάστε επίσης: