Αρχική » Αθλητισμός » ΑΕΛ… σκέτη απογοήτευση
ΜΕ ΚΑΤΕΒΑΣΜΕΝΑ ΤΑ ΧΕΡΙΑ 4-0 ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΕΚ

ΑΕΛ… σκέτη απογοήτευση

Με απογοητευτική εικόνα η ΑΕΛ γνώρισε την βαριά ήττα στο στάδιο ΟΑΚΑ από την ΑΕΚ με 4-0, με τους «βυσσινί» να δείχνουν πως δεν κατάφεραν να πετύχουν τίποτα την εβδομάδα της προετοιμασίας του και να παρουσιάζουν ένα κακό θέαμα, με μία ομάδα που δεν ήξερε τι θέλει μέσα στο γήπεδο, χωρίς πλάνο στο παιχνίδι της και σε κανένα σημείο ομοιογένεια και χημεία. Διαμαρτύρεται η ΑΕΛ για την διαιτησία που είδε τον Αγκάνοβιτς να βλέπει απευθείας κόκκινη για αγκωνιά στο Βράνιες, ενώ τη γλίτωσε ο Τσότσις σε μαρκάρισμα του πάνω στον Ρέντζα.

Στο Ολυμπιακό στάδιο η ΑΕΛ αγωνίστηκε χωρίς την παρουσία του Αλέξη Κούγια, με τον μεγαλομέτοχο της ΠΑΕ να αποφεύγει έτσι το κίνδυνο σύλληψης σε μήνυση που του έγινε για συκοφαντική δυσφήμηση.

Η ΑΕΛ κατάφερε να πετάξει ακόμα ένα ματς στα σκουπίδια, με τους «βυσσινί» να κάνουν μόνο μία τελική ευκαιρία στο ματς και μάλιστα εκτός εστίας (!). Η χειρότερη ΑΕΛ φέτος έκανε την εμφάνισή της στο γήπεδο της Αττικής που δεν μπόρεσε να κρατήσει τη μπάλα στα πόδια της και έμεινε σε παθητικό ρόλο να περιμένει τις επιθέσεις της ΑΕΚ δίχως όμως επιτυχία.

Χρειάζεται ακόμα πολύ δουλειά αν η ομάδα θέλει να πετύχει τους στόχους που έχει θέσει για φέτος, με την εικόνα αυτή τη στιγμή να δείχνει μία ομάδα που θα παλέψει για να μην υποβιβαστεί.

Έτσι ξεκίνησε ο Πάους

Με αμυντικές προσανατολισμούς επέλεξε ο Αντρέ Πάους να ξεκινήσει το ματς, επιλέγοντας να παρατάξει την ΑΕΛ με σχηματισμό 5-4-1. Ο Ολλανδός τεχνικός επέλεξε να ξεκινήσει με βασικούς τρεις κεντρικούς αμυντικούς (Ζίζιτς, Γκόλια, Γιοβάνοβιτς) ενώ στο δεξί άκρο βρέθηκε ο Ρέντζας και στο αριστερό ο Γουάλας.

Ντεμπούτο και για τον Λαγό που πήρε θέση δίπλα από τον Φατιόν στο χώρο του κέντρου, ενώ Ντέλετιτς και Λεοζίνιο συνέθεσαν τους υπόλοιπους παίκτες στη μεσαία γραμμή. Μοναδικός στη κορυφή της επίθεσης των «βυσσινί» ήταν ο Θωμάς Ναζλίδης.

«Κρύο» ΟΑΚΑ, «ζεστή» ΑΕΚ…

Στο άδειο Ολυμπιακό στάδιο λόγω της τιμωρίας που κουβαλάει η ΑΕΚ από την περασμένη σεζόν, οι γηπεδούχοι μπήκαν ιδανικά στο παιχνίδι καταφέρνοντας να ανοίξουν το σκορ με το καλημέρα. Στο 4′ ο Μάνταλος στην πρώτη ευκαιρία του αγώνα, κατάφερε να κάνει το 1-0 πετυχαίνοντας ένα πανέμορφο γκολ.

Ο Μπακάκης έκανε τη σέντρα από δεξιά, μέσα στη περιοχή ο Μάνταλος με γυριστό σουτ κατάφερε να στείλει την μπάλα στην απέναντι γωνία του Μπόζοβιτς εκεί όπου δεν υπήρχε κανένα περιθώριο αντίδρασης για τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ για το 1-0.

Η πίεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε, που έβρισκαν απέναντι τους μία ομάδα που έδειχνε χαμένη στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς σχέδιο για να απειλήσει. Στο 9′ ο Κλωναρίδης πήρε τη μπάλα μέσα στη περιοχή, δοκίμασε και το σουτ αλλά αυτή τη φορά ο Μπόζοβιτς κατάφερε να διώξει με τα πόδια.

Άλλαξε το σύστημα, όχι και η εικόνα

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο ο Αντρέ Πάους βλέποντας πως οι παίκτες του δεν κατάφερναν να φτάσουν στην περιοχή της ΑΕΛ άλλαξε το σύστημα σε 4-4-1-1. Ο Μάρκο Γιοβάνοβιτς πήγε στο δεξί άκρο, με τον Βασίλη Ρέντζα να πηγαίνει στο δεξί άκρο της μεσαίας γραμμής, ενώ ο Λεοζίνιο πήγε πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Θωμά Ναζλίδη για να προσφέρει βοήθειες στον επιθετικό.

Βέβαια η ΑΕΚ ήταν αυτή που έχασε ακόμα δύο νέες ευκαιρίες. Στο 16′ ο Χριστοδουλόπουλος με απευθείας εκτέλεση δοκίμασε να στείλει τη μπάλα στην αριστερή γωνιά του Μπόζοβιτς με τον τερματοφύλακα να είναι σε ετοιμότητα και να μπλοκάρει τη μπάλα.

Στο 20′ ο Λιβάγια έγινε αποδέκτης της μπάλας έξω από την περιοχή, αλλά το αδύναμο σουτ πέρασε άουτ. Η ΑΕΛ συνέχισε να κάνει πολλά λάθη στη μεσαία γραμμή, ενώ έδειχνε να μην μπορεί να αντιδράσει σε κανένα σημείο του αγώνα χωρίς να έχει κάποιο πλάνο στο παιχνίδι της.

Πρώτη τελική με Ρέντζα…

Στο 28ο λεπτό η ΑΕΛ έβαλε την πρώτη της τελική στη στατιστική στο παιχνίδι. Ο Ντέλετιτς έφυγε γρήγορα στην αντεπίθεση, έσπασε τη μπάλα δεξιά του στον Ρέντζα, ο παίκτης της ΑΕΛ αν και θα μπορούσε να πασάρει στον Ναζλίδη πιο δίπλα, επέλεξε να σουτάρει, με τη μπάλα να περνά άουτ χωρίς να απειλεί τον Ανέστη.

…δεύτερο γκολ η ΑΕΚ

Στην φάση της ΑΕΛ, η ΑΕΚ απάντησε με δεύτερο γκολ. Στο 35′ ο Μάνταλος με διαγώνια πάσα βρήκε τον Λιβάγια μέσα στην περιοχή, ο επιθετικός έμεινε όρθιος παρά το μαρκάρισμα των Γουάλας και Γκόλια, «έσπασε» τη μπάλα στον Κλωναρίδη που σε κενή εστία έκανε 2-0.

Η ΑΕΚ έφτασε κοντά και σε τρίτο τέρμα λίγο πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια. Στο 40′ ο Λιβάγια έγινε κάτοχος της μπάλας στο ύψος της μεγάλης περιοχής, αφού «χόρεψε» τους αμυντικούς της ΑΕΛ, δοκίμασε το σουτ με τη μπάλα να περνά δίπλα από την εστία του Μπόζοβιτς που απλά παρακολουθούσε τη πορεία της. Με αυτό το σκορ πήγαν και οι ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Δεν πρόλαβε να μπει ο Αγκάνοβιτς…

Ο Αντρέ Πάους ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο και σε πρόσωπα, αλλά και σε σύστημα. Ο Ολλανδός «πέταξε» στον αγωνιστικό χώρο τους Περόνε και Αγκάνοβιτς στις θέσεις των Ντέλετιτς και Λεοζίνιο με την ομάδα να παίρνει σχηματισμό σε 4-4-2.

Βέβαια ο Κροάτης ποδοσφαιριστής δεν πρόλαβε να αγωνιστεί παραπάνω από μερικά λεπτά, καθώς στο 49′ είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα από τον Ευαγγέλου για αγκωνιά του στον Βράνιες. Μία αυστηρή απόφαση σίγουρα από τον διαιτητή καθώς ο παίκτης δεν είχε πρόθεση να χτυπήσει τον αντίπαλό του.

Η ΑΕΚ απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο στο 56′. Ο Ζίζιτς απομάκρυνε λάθος τη μπάλα πάνω στον Γιοχάνσον που έστρωσε τη μπάλα έξω στην περιοχή στον Χριστοδουλόπουλο, με τον τελευταίο να δοκιμάζει το σουτ αλλά ο Μπόζοβιτς σταθερά μπλόκαρε τη μπάλα.

Αδικία με Ρέντζα, τρικυμία στην άμυνα

Στο 57′ η ΑΕΛ που είδε να χάνει παίκτη στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου είχε λόγο για να διαμαρτυρηθεί έντονα ζητώντας να αποβληθεί ο Τσότσιτς. Ο Ναζλίδης με κάθετη πάσα έψαξε να βρει τον Ρέντζα, ο παίκτης της ΑΕΛ που έφευγε μόνος του σε θέση τετ-α-τετ είδε να τον σταματά αντικανονικά ο αμυντικός της ΑΕΚ κρατώντας τον από την φανέλα με τον Ευαγγέλου να μην βλέπει κάτι.

Οι γηπεδούχοι πάντως που ευνοήθηκαν σ’αυτή τη φάση προσπάθησαν δύο λεπτά να πετύχουν κι άλλο γκολ. Στο 59′ ο Λόπες έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Λιβάγια μόνος του στο δεύτερο δοκάρι πήρε τη κεφαλιά με τον Μπόζοβιτς να σώζει την ΑΕΛ από ένα νέο τέρμα.

Ένα λεπτό η ΑΕΚ κατάφερε να απειλήσει νέα φορά με την άμυνα της ΑΕΛ να βρίσκεται σε μόνιμη σύγχυση. Ο Μπόζοβιτς βγήκε εκτός περιοχής για να απομακρύνει τη μπάλα, έκανε μία ντρίπλα παραπάνω, ο Λιβάγια έκλεψε τη μπάλα οι παίκτες των γηπεδούχων δοκίμασαν και να σκοράρουν, αλλά ο Ζίζιτς κατάφερε να διώξει σε κόρνερ.

Έπεσε ο ρυθμός, νέο γκολ η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ στη συνέχεια έριξε το ρυθμό με τους «κιτρινόμαυρους» να δείχνουν πως σκέφτονται περισσότερο το ευρωπαϊκό παιχνίδι της Πέμπτης. Βέβαια τα λάθη των «βυσσινί» που δεν έκαναν τίποτα άλλο από το να προσπαθούν να αμυνθούν έδιναν συνεχώς ευκαιρίες στους γηπεδούχους.

Στο 73′ ο Φατιόν έκανε λάθος έξω από την περιοχή, με τον Λιβάγια να κλέβει τη μπάλα που βρήκε με τη μία τον Μάνταλο. Ο αρχηγός της «Ένωσης» με κάθετη βρήκε τον Κλωναρίδη που με παράλληλη πάσα προσπάθησε να κάνει «δώρο» στον Λιβάγια, αλλά πριν σκοράρει έδιωξε τη μπάλα ο Γκόλιας.

Η ΑΕΛ όμως ένα λεπτό μετά είδε την εστία της να παραβιάζεται ξανά. Στο 74′ ο Μπακασέτας βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και με δύο επαφές σούταρε προς το τέρμα των «βυσσινί», με τον Μπόζοβιτς να μην εκτιμά σωστά τη πορεία της μπάλας που πέρασε και κάτω από τα χέρια του για το 3-0.

Τη «σημάδεψε» και ο Αραούχο

Στο 86′ η ΑΕΚ κατάφερε να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της. Ο Αϊντάρεβιτς έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Αραούχο στην επιστροφή του στην ομάδα της Αθήνας κατάφερε να σηκωθεί ψηλότερα από όλους και με κεφαλιά να κάνει το 4-0. Με την ΑΕΛ να δείχνει αδύναμη να κάνει οτιδήποτε άλλο.

Επόμενο παιχνίδι για την ΑΕΛ μετά την βαριά ήττα με τον Ατρόμητο στο AEL FC ARENA.

Κάρτες: 53′ Βράνιες/15′ Φατιόν, 33′ Ρέντζας

Κόκκινη: 49′ Αγκάνοβιτς

Γκολ: 4′ Μάνταλος, 35′ Κλωναρίδης, 74′ Μπακασέτας, 86′ Αραούχο.

Οι συνθέσεις:

AEK (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Μπακάκης, Λόπες, Βράνιες, Τσότσιτς, Αϊντάρεβιτς, Γιόχανσον, Μάνταλος (81′ Βλαχομήτρος), Χριστοδουλόπουλος (69′ Μπακασέτας), Λιβάγια (76′ Αραούχο), Κλωναρίδης.

Στον πάγκο έμειναν: Τσιντώτας, Γκάλο, Τζανετόπουλος, Κονέ.

ΑΕΛ (Αντρέ Πάους): Μπόζοβιτς, Ρέντζας, Γουάλας, Γιοβάνοβιτς (78′ Κρίζμαν), Ζίζιτς, Γκόλιας, Λαγός, Φατιόν, Ντέλετιτς (46′ Αγκάνοβιτς), Λεοζίνιο (46′ Περόνε), Ναζλίδης,

Στον πάγκο έμειναν: Σαφαρίκας, Ναβάρο, Φάρκας, Γιαννιτσάνης.

Διαιτητής: Ευαγγέλου. Βοηθοί: Κουράκης, Βασιλόπουλος. 4oς: Λάμπρου.