Αρχική » Αθλητισμός » Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε η ΑΕΛ…
ΗΤΤΑ ΣΤΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ΤΗΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ

Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε η ΑΕΛ…

Την ήττα γνώρισε η ΑΕΛ στο κλειστό της Νεάπολης με 70-77 από τον αήττητο Πανιώνιο στο πρωτάθλημα της Α2′ Εθνικής κατηγορίας. Οι «βυσσινί» πάλεψαν για τη νίκη αλλά δεν κατάφεραν να νικήσουν τους αντιπάλους τους, ενώ ο πάγκος της ΑΕΛ διαμαρτυρήθηκε κάποιες φορές και από το «σφυρίγματα» των διαιτητών.

Ο κόσμος που βρέθηκε στο κλειστό της Νεάπολης ήταν αρκετός, θέλοντας να ενισχύσει την ομάδα της Λάρισας στο ντέρμπι της αγωνιστικής. Μάλιστα το συγκρότημα του Αβράαμ Παπαδόπουλου ξεκίνησε εντυπωσιακά με τον Σταμπουλή να δείχνει το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Ο ίδιος ήταν και ο παίκτης που ξεχώρισε μέχρι το τέλος έχοντας 22 πόντους με δύο τρίποντα.

Από τα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να διατηρούν το προβάδισμα στο παιχνίδι, με την ΑΕΛ να φτάνει κοντά, αλλά να μην μπορεί να προσπεράσει. Έτσι το ημίχρονο έληξε με 34-36.

Μετά από δύο λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πολίτης με πέντε πόντους έδωσε το προβάδισμα ξανά στην ΑΕΛ μετά από το ξεκίνημα, αλλά όχι για πολύ με τον Πανιώνιο να αντιδρά άμεσα. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε πάντως με ισοπαλία 55-55.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος κατάφερε να πάρει το προβάδισμα από την αρχή με την ΑΕΛ να ακολουθεί. Σε αυτό το σκηνικό ρόλο έπαιξαν και σφυρίγματα των διαιτητών που έκοψαν την προσπάθεια των γηπεδούχων. Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι πήγε στις βολές εκεί όπου ο Πανιώνιος επικράτησε με 77-70.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 34-36, 55-55, 70-77.

ΑΕΛ (Αβραάμ Παπαδόπουλος): Σαριμπαλίδης 6 (2), Πολίτης 5 (1), Σταμπουλής 22 (2), Παπαχρήστος 4, Δεληγεώργης 5, Κουτίνας, Φιλιππόπουλος, Τσιλούλης 11 (1), Μαλτέσιος, Κουβελάς, Τσούτσος 11 (2), Θορστέινσον 6.

Πανιώνιος (Νίκος Οικονόμου): Αλίχοτζιτς 15, Νοέας 6 (1), Νικολακόπουλος, Πελεκάνος, Μπάρλος 3, Σακελλαρίου 7 (2), Καρύδας 20 (2), Μίχαλος 6 (2), Μπιλλής 13 (3), Ματαλών 4, Μελισσαράτος, Δημητριάδης 3.

ΠΗΓΗ: sportlarissa.gr