ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ "ΣΚΕΠΑΣΕ" ΤΗΝ KAKH EMΦΑΝΙΣΗ

Tρίποντο της ΑΕΛ…

Νίκησε 1-0 τον Κισσαμικό με γκολ που πέτυχε ο Μίλαν Μπόγιοβιτς (πέναλτυ).
Τρεις πολύτιμους βαθμούς πήρε η ΑΕΛ στο κατάμεστο από κόσμο AEL FC ARENA παρά την κακή εμφάνιση της ομάδας. Οι φίλαθλοι καταχειροκρότησαν τους παίκτες για το αποτέλεσμα.

Η ροή του αγώνα στο AEL FC Arena έδειχνε ότι η αναμέτρηση της ΑΕΛ με τον Κισσαμικό θα κριθεί στο γκολ. Έτσι έγινε. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, στο 86′, ο Μαρουκάκης κέρδισε πέναλτι από μαρκάρισμα του Τζημογιάννη και ο Μπόγιοβιτς από την άσπρη βούλα έκανε το 1-0, που διατηρήθηκε μέχρι τέλους.

Δεύτερο σερί ματς που οι «βυσσινί» το κατακτούν με πέναλτι, με τον ίδιο ποδοσφαιριστή (αυτό έγινε και με τον Απόλλωνα).. Παράβαση ήταν κι αυτή στο 72′, όταν ο Βαρέλα ζήτησε πέναλτι για μαρκάρισμα του Κουρτεσιώτη, όμως ο διαιτητής Κουλούδης δεν υπέδειξε τίποτα.

Ο Κισσαμικός στάθηκε αξιοπρεπέστατα, έχασε μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 55′, όταν από θέση τετ α τετ με τον Ξενοδόχοφ ο Ποσίνκοβιτς νικήθηκε. Στο 59′ ήταν η σειρά της ΑΕΛ να απειλήσει, όταν την καρφωτή κεφαλιά του Μαρουκάκη «έβγαλε» ο Λαζαρίδης. Ο Μάνιας του Κισσαμικού μπήκε στο 77′, αντί του Σελινιωτάκη, και μέσα σε δύο λεπτά (91′ – 93′ αποβλήθηκε). Η προσπάθεια της ομάδας του Καστελλίου ήταν εξαιρετική. Δέχτηκε γκολ μετά από πέντε παιχνίδια και λίγο έλειψε να γινόταν η μοναδική ομάδα που θα «έκοβε» βαθμούς από την ΑΕΛ μέσα – έξω.

ΑΕΛ (Σάκης Τσιώλης): Ξενοδόχοφ, Νικολακάκης (46′ Ρέντζας), Μονιάκης, Κομεσίδης, Γιοβάνοβιτς, Μπανούσης, Ουρτάδο, Βαρέλα (78′ Ναγιάρ), Κουτσιανικούλης (46′ Λαμπρόπουλος), Μπόγιοβιτς, Μαρουκάκης.

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσουβαλτσίδης, Γιαννίτσης, Σταθάκης (9′ λ. τρ. Τζημογιάννης), Κουρτεσιώτης, Ν” Γκουέμ, Σελινιωτάκης (77′ Μάνιας), Αυγενικού (63′ Λώττας), Βαττής, Σαπαλίδης, Ποσίνκοβιτς.