Αρχική » Δήμοι Νομού » Δήμος Λάρισας » Τα αποτελέσματα των εκλογών της ΠΟΕ – ΟΤΑ

Τα αποτελέσματα των εκλογών της ΠΟΕ – ΟΤΑ

Τα αποτελέσματα των εκλογών της ΠΟΕ – ΟΤΑ

Ολοκληρώθηκαν οι εργασίες του 43ου Τακτικού Συνεδρίου της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Εργαζομένων Οργανισμών Τοπικής Αυτοδιοίκησης (Π.Ο.Ε.-Ο.Τ.Α.) με την εκλογή νέου Γενικού Συμβουλίου, Ελεγκτικής Επιτροπής, Αντιπροσώπων στην Α.Δ.Ε.Δ.Υ. και Εκπροσώπου στο Τ.Π.Δ.Υ. Το 43ο Τακτικό Συνέδριο της Π.Ο.Ε.-Ο.Τ.Α. διεξήχθη από τις 27 έως τις 30 Απριλίου 2015 στη Αθήνα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αρχαιρεσιών της Π.Ο.Ε.-Ο.Τ.Α. έχουν ως εξής:

Α’: ΓΙΑ ΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ

ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ:    545

ΨΗΦΙΣΑΝ:    542

ΕΓΚΥΡΑ:    538

ΑΚΥΡΑ:    002

ΛΕΥΚΑ:    002

  1. ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤ. ΑΝΑΤΡΟΠΗ: 219 ψήφοι – 14 (18 έδρες) – 40,70% (51,20%)
  2. Δ.Α.Σ.-Ο.Τ.Α.: 117 ψήφοι – 08 (00 έδρες) – 21,74% (00,00%)
  3. ΜΕ.Τ.Α.-Ο.Τ.Α.: 106 ψήφοι – 07 (06 έδρες) – 19,70% (17,07%)
  4. Δ.Α.Κ.Ε.-ΑΝΕΞΑΡΤ.-ΣΥΝΕΡΓ.: 072 ψήφοι – 05 (07 έδρες) – 13,38% (20,57%)
  5. ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ: 023 ψήφοι – 01 (03 έδρες) – 04,27% (07,22%)
  6. ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ-ΜΕΜΟΝ.: 001 ψήφοι – 00 (00 έδρες) – 00,18% (00,00%)

Μέλη του 35μελούς Γενικού Συμβουλίου της Π.Ο.Ε.-Ο.Τ.Α. εκλέγονται οι:

  1. ΜΠΑΛΑΣΟΠΟΥΛΟΣ ΘΕΜΗΣ – Δήμος Γλυφάδας
  2. ΤΡΑΚΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ – Δήμος Νίκαιας-Ρέντη
  3. ΤΣΟΥΝΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ – Δήμος Αιγάλεω
  4. ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΑ – Δήμος Ελληνικού-Αργυρούπολης
  5. ΕΥΘΥΜΙΟΥ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ – Δήμος Αγίου Δημητρίου
  6. ΚΡΕΤΣΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ – Δήμος Σπάτων-Αρτέμιδος
  7. ΜΑΓΙΑΚΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ – Δήμος Βόλου
  8. ΦΩΤΑΚΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ – Δήμος Ρεθύμνου
  9. ΧΡΥΣΑΦΙΔΗΣ ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ – Δήμος Μεσσήνης
  10. ΚΑΤΟΥΔΗ ΜΑΡΙΑ – Δήμος Δέλτα
  11. ΤΣΙΠΡΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ – Δήμος Εορδαίας
  12. ΚΑΡΑΤΖΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ – Δήμος Χαλκιδέων
  13. ΤΣΑΠΡΑΣΙΔΗΣ ΚΙΜΩΝ – Δήμος Δράμας
  14. ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ – Δήμος Καλαμαριάς
  15. ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ – Δήμος Φιλαδέλφειας-Χαλκηδόνας
  16. ΚΩΝΣΤΑΝΤΑΣ ΣΠΥΡΟΣ – Δήμος Αμαρουσίου
  17. ΚΥΡΙΑΖΗΣ ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ – Δήμος Πετρούπολης
  18. ΧΟΡΟΖΙΔΗ ΚΛΕΟΠΑΤΡΑ – Δήμος Πυλαίας-Χορτιάτη
  19. ΓΚΑΡΑΛΙΑΚΟΣ ΖΗΣΗΣ – Δήμος Λαρισαίων
  20. ΛΕΛΟΒΙΤΗΣ ΠΕΤΡΟΣ – Δήμος Πρέβεζας
  21. ΚΑΤΑΧΑΝΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ – Δήμος Περιστερίου
  22. ΣΚΙΑΔΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ – Δήμος Πατρέων
  23. ΧΑΡΙΣΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ – Δήμος Καισαριανής
  24. ΓΚΙΤΑΚΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ – Δήμος Πειραιά
  25. ΚΑΤΣΟΥΡΟΣ ΜΑΡΙΟΣ – Δήμος Καλλιθέας
  26. ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΔΗΣ ΜΗΝΑΣ – Δήμος Νεάπολης-Συκεών
  27. ΓΙΑΝΝΟΥΛΑΚΗ ΑΘΗΝΑ – Δήμος Χανίων
  28. ΓΕΡΑΚΙΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ – Δήμος Καβάλας
  29. ΚΩΝΣΤΑΝΤΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑΣΟΣ – Δήμος Αιγάλεω
  30. ΠΟΛΥΖΩΗΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ – Παιδικοί Σταθμοί Δήμου Αθηναίων
  31. ΠΟΛΥΜΕΡΟΠΟΥΛΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ – Δήμος Αθηναίων
  32. ΧΑΒΔΟΥΛΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ – Δήμος Αμπελοκήπων-Μενεμένης
  33. ΓΕΡΟΥΤΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ – Δήμος Αθηναίων
  34. ΚΛΟΥΦΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ – Δήμος Τρικάλων
  35. ΑΔΑΜΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΣ – Δήμος Νέας Ιωνίας

Β’: ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΙ ΣΤΗΝ Α.Δ.Ε.Δ.Υ.

ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ:    545

ΨΗΦΙΣΑΝ:    542

ΕΓΚΥΡΑ:    537

ΑΚΥΡΑ:    002

ΛΕΥΚΑ:    003

  1. ΣΥΝΔ. ΑΝΑΤΡΟΠΗ: 213 ψήφοι – 40 (56 αντιπρόσωποι) – 39,66% (51,09%)
  2. Δ.Α.Σ.-Ο.Τ.Α.:              114 ψήφοι – 22 (00 αντιπρόσωποι) – 21,22% (00,00%)
  3. ΜΕ.Τ.Α.-Ο.Τ.Α.:            108 ψήφοι – 20 (18 αντιπρόσωποι) – 20,11% (16,37%)
  4. Δ.Α.Κ.Ε.-ΣΥΝΕΡΓΑΖ.: 077 ψήφοι – 14 (24 αντιπρόσωποι) – 14,33% (20,96%)
  5. ΑΓΩΝΙΣΤ. ΚΙΝΗΣΕΙΣ: 025 ψήφοι – 05 (09 αντιπρόσωποι) – 04,65% (08,08%)

Σε παρένθεση είναι οι έδρες και τα ποσοστά που είχαν οι παρατάξεις στις αρχαιρεσίες του 2012 στο 41ο Τακτικό Συνέδριο της Θεσσαλονίκης.

Επιστροφή επάνω