Αρχική » Αθλητισμός » Έχασε ευκαιρίες και ελπίδες
ΚΑΤΩΤΕΡΗ ΤΩΝ ΠΕΡΙΣΤΑΣΕΩΝ Η ΑΕΛ ΄

Έχασε ευκαιρίες και ελπίδες

Μία ΑΕΛ κατώτερη των περιστάσεων δεν μπόρεσε να πάρει τους βαθμούς της νίκης κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης, από τον οποίο και ηττήθηκε με 1-0 και έκανε τη ζωή τους πολύ δύσκολη για τη συνέχεια των πλέι οφ.

Ουσιαστικά, η ομάδα του Σούλη Παπαδόπουλου έμεινε δέκα βαθμούς πίσω από Ηρακλή και ΑΕΚ και μοιάζει αδύνατο αυτή η διαφορά να ανατραπεί στα επόμενα οκτώ ματς. Η λαρισινή ομάδα επηρέαστηκε αρνητικά από το χαμένο πέλαντι στο πρώτο ημίχρονο και δεν πίστεψε στην ανατροπή, ακόμη και μετά την αποβολή του Φαρινόλα.

Το «φάντασμα» του χαμένου πέναλτι

Μέτριο ποιοτικά το πρώτο 45λεπτο στο Αλκαζάρ, με τις δύο ομάδες να παρουσιάζονται «κουμπωμένες» και να μην καταφέρνουν να βρουν τον κατάλληλο ρυθμό για να δημιουργήσουν και τις σπουδαίες φάσεις.

Φυσικά, η ΑΕΛ είχε τη μεγάλη φάση στο 18ο λεπτό, όταν κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ενγκεσάν από τον Βασιλαντωνόπουλο, και ο Μίλαν Μπόγιοβιτς ανέλαβε να το εκτελέσει. Ο Σέρβος το εκτέλεσε άσχημα και ο Ταϊρης έπεσε στην αριστερή του γωνία και απομάκρυνε αρχικά, για να έρθει στη συνέχεια ο Γκόλιας και να διώξει σε κόρνερ. Είναι ενδεικτικό ότι η εξέλιξη της συγκεκριμένης φάσης επηρέασε σημαντικά την ΑΕΛ που δεν μπόρεσε να βγει στη συνέχεια σωστά στην επίθεση και έτσι το πρώτο 45λεπτο ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα.

Στην επανάληψη η ΑΕΛ βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ κι αυτό την άγχωσε πάρα πολύ, τόσο που δεν μπόρεσε να αντιδράσει ακόμη και όταν κλήθηκε να παίξει με παίκτη παραπάνω. Ναι μεν οι «βυσσινί» έχασαν κάποιες ευκαιρίες, αλλά σε καμία στιγμή της αναμέτρησης δεν θύμισαν την ομάδα που κέρδισε σε Καυτανζόγλειο και Πάτρα.

Οι καλύτερες στιγμές

3’ Σέντρα του Μπαμπαμ κεφαλιά του Ανγκούλο η μπάλα πέρασε άουτ, χωρίς να ανησυχήσει ο Πατσιογιώργοε

17’ Ο Βασιλαντωνόπουλος ανατρέπει τον Ενγκεσάν και η ΑΕΛ κερδίζει πέναλτι. Το εκτελεί ο Μπόγιοβιτς, αλλά ο Ταϊρης πέφτει στην αριστερή του γωνία και αποκρούει

49’ Κάθετη μπαλιά του Φαρινόλα, ο Μπαμπαμ με ωραίο τρόπο νικά τον Πατσιογιώργο και κάνει το 0-1

56’ Ο Φαρινόλα κάνει φάουλ στον Κοντοδήμο και αντικρίζει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του κ. Σιδηρόπουλου

62’ Σέντρα-σουτ του Νεμπεγλέρα από δεξιά, ο Ταϊρης με τη βοήθεια του δοκαριού του διώχνει τη μπάλα

66’ Νέα σέντρα του Νεμπεγλέρα από δεξιά, ο Μπόγιοβιτς έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ

69’ Ο Πίντο από δεξιά έκανε τη σέντρα, ο Σερζίνιο μόνος αμαρκάριστος έκανε το σουτ στέλνοντας τη μπάλα άουτ

77’ Φάουλ του Γκόλια, ο Κοτσώνης έκανε την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα άουτ

84’ Μόνος απέναντι από τον Πατσιογιώργο ο Ανγκούλο, σούταρε αλλά  ο πορτιέρο της ΑΕΛ κατάφερε να απομακρύνει τον κίνδυνο

89’  Κεφαλιά του Ενγκεσάν η μπάλα πέρασε άουτ

90’ Κόρνερ του Ελιομάρ, η μπάλα βρήκε το κεφάλι του Σουάνη και η μπάλα πέρασε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης νέο σουτ του Ελιομάρ η μπάλα απομακρύνθηκε από τον Ταϊρη

ΑΕΛ: Πατσιογεώργος, Καρανίκας (60’  Πίντο), Σαρακατσάνος, Δεληζήσης, Κοντοδήμος, Μπανούσης (82’ Ελιομάρ), Νεμπεγλέρας, Πινδώνης, Σερζίνιο, Ενγκεσάν, Μπόγιοβιτς (71’ Γιάντσης)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Ταϊρης, Βασιλαντωνόπουλος, Γκόλιας, Κύργιας, Κοτσώνης, Ψιάνος, Μπαμπαμ (76’ Σουάνης), Λαγός (71’ Τζώρας), Φαρινόλα, Ανγκούλο, Άρσιτς (63’ Ηρακλής)