Αρχική » Αθλητισμός » «Βλέπει» κύπελλο ο Τύρναβος
ΝΙΚΗ ΕΠΙ ΤΟΥ ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΥ ΜΕ 2-1

«Βλέπει» κύπελλο ο Τύρναβος

Του Αποστόλη Τριανταφύλλου

Σημαντική νίκη στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής στον 7ο όμιλο του κυπέλλου Ελλάδας πήρε ο Τύρναβος, επικρατώντας στο Αλκαζάρ του Αιγινιακού με 2-1.

Με τη νίκη της αυτή η ομάδα του Άγγελου Διγκόζη έφτασε στους τέσσερις βαθμούς μετά την ισοπαλία της πρεμιέρας στην Καλλονή και πλέον βλέπει αισιόδοξα το μέλλον του στον θεσμό.

Ο αγώνας

Μέτριο ποιοτικά ήταν το ματς, αν και είχε κάποια διαστήματα –όχι μεγάλα- που οι δύο ομάδες προσπάθησαν να παίξουν καλό ποδόσφαιρο και να προσφέρουν θέαμα.

Το παιχνίδι χαρακτηρίστηκε από την δύναμη και το …παιχνίδι κέντρου.

Το α’ ημίχρονο

Ο Άγγελος Διγκόζης παρέταξε την ομάδα του με 4-3-3, έχοντας γρήγορους παίκτες στα πλάγια. Ο Τύρναβος μπήκε πιο δυνατά από τον αντίπαλό του στο παιχνίδι και πιέζοντας ψηλά προσπάθησε να ελέγξει τον ρυθμό του παιχνιδιού.

Και η αλήθεια είναι πως οι Τυρναβίτες είχαν τον έλεγχο και ήταν αυτοί που δημιούργησαν φάσεις μπροστά στην αντίπαλη εστία, φάσεις κυρίως με σουτ από την μεγάλη περιοχή. Όλα αυτά μέχρι το 20λέπτο, γιατί στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισορροπήσουν το ματς και να κερδίσουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο.

Μάλιστα, προσπάθησαν να γίνουν και απειλητικοί κυρίως με τον Γιαν Μπλάζεκ, ο οποίος όμως ήταν πολύ μόνος του απέναντι στην καλά οργανωμένη άμυνα του Τυρνάβου.

Το παιχνίδι έχασε τον ρυθμό του και οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων επιδόθηκαν σε μονομαχίες στη μεσαία γραμμή, χωρίς να μπορούν να γίνουν απειλητικές στην επίθεση.

Και εκεί που όλα έδειχναν πως το ημίχρονο «κλείδωνε» στο 0-0, ήρθε ένα εξαιρετικό σε εκτέλεση γκολ από τον Όττα στο 45’, βάζοντας τον Τύρναβο μπροστά στο σκορ.
Το β’ μέρος

Ο Αιγινιακός όντας πίσω στο σκορ μπήκε καλύτερο στο γήπεδο, πιέζοντας από τα πρώτα δευτερόλεπτα του δευτέρου ημιχρόνου ώστε να ισοφαρίσει.

Στον αντίποδα, ο Τύρναβος στην πίεση αυτή δεν είχε σωστή αντίδραση και δεν …κατάλαβε το καμπανάκι για να δεχθεί την ισοφάριση στο 55’.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν θέλοντας ακόμη ένα γκολ, αλλά οι αλλαγές του Διγκόζη τόνωσαν την ομάδα του που σε μια κόντρα επίθεση πέτυχαν ένα πανέμορφο γκολ, παίρνοντας και πάλι το προβάδισμα στο σκορ.

Μετά το 2-1 ο Τύρναβος έδωσε χώρο στον Αιγινιακό και προσπαθούσε να βγει στην κόντρα, καθώς οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν ψηλά, θέλοντας να φτάσουν εκ νέου στην ισοφάριση.

Οι φάσεις
4’: Σουτ του Όττα από καλή θέση, κόντραρε στους αμυντικούς και η μπάλα κατέληξε κόρνερ.
12’: Ατομική ενέργεια από τον Όττα, έκανε το σουτ από το όριο της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα κατέληξε λίγα εκατοστά έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι.
15’: Σουτ του Παληγεώργου έξω από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Τέλλο και κατέληξε κόρνερ.
26’: Σουτ του Πόποβιτς μέσα από την περιοχή μπλόκαρε εύκολα ο Πρίφτης.
45’ ΓΚΟΛ: Σέντρα από δεξιά, ο Όττα έκανε το μονοκόματο σουτ μη αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον Μένκα, κάνοντας το 1-0 για τον Τύρναβο.
48’: Ατομική ενέργεια του Χαλούλου από δεξιά, έκανε το διαγώνιο σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.
52’: Σημαντική ευκαιρία για τον Αιγινιακό. Σουτ του Πόποβιτς από διαγώνια θέση μέσα στην μεγάλη περιοχή, απέκρουσε ο Πρίφτης, στην επαναφορά ο Δεμηρτζόγλου έκανε την προβολή χωρίς να βρει στόχο όμως.
55’ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Μαρσέλο από αριστερά, στο πρώτο δοκάρι πετάχτηκε ο Δεμηρτζόγλου, πήρε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Πρίφτη, κάνοντας το 1-1.
63’: Πολιορκία στα καρέ του Πρίφτη, η μπάλα θα καταλήξει στο Μπλάζεκ, αλλά το γυριστό του θα περάσει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
67’: Μέσα στην περιοχή ο Γεωργίου έκανε το σουτ από διαγώνια θέση, αλλά η μπάλα πέρασε έξω από το κάθετο δοκάρι.
69’: Σουτ του Πόποβιτς άουτ.
72’ ΓΚΟΛ: Κόντρα επίθεση για τον Τύρναβο με τον Γεωργίου να κάνει εξαιρετική κούρσα από αριστερά, την κατάλληλη στιγμή «έστρωσε» στον Όττα που με δυνατό σουτ έκανε το 2-1.
90+: Από λάθος της άμυνας η μπάλα έφτασε στον Γεωργίου μέσα στην περιοχή, αλλά σε καλή θέση ο Μένκα απέκρουσε.

Οι ομάδες

ΤΥΡΝΑΒΟΣ: Πρίφτης, Σιάτρας, Καραμανλής, Χαλούλος, Σκαθαρούδης (66’ Μιλουτίνοβιτς), Γεωργίου, Όττα (λ.τ. 78’ Σαμαράς), Νταντίδης, Παληγεώργος (62’ Στεργιανός), Σολφερίνο, Μπράνκοβιτς.

ΑΙΓΙΑΝΙΑΚΟΣ: Μένκα, Τέλλος, Ροντρίγκο, Αραμπατζής, Γεωργίου, Φάμπιο (89’ Καζάκης), Ζούρκος, Μαρτσέλο, Πόποβιτς (71’ Ναουμτσέφσκι), Μπλάζεκ, Δεμηρτζόγλου (77’ Αχαλινόπουλος).

Διαιτητής: Μπλούνας (Φθιώτιδας)
Βοηθοί: Δόσκορης (Φθιώτιδας), Δουδούμης (Φθιώτιδας)
4ος: Σελεμίδης (Πέλλας)

Κίτρινες κάρτες: 18’ Σκαθαρούδης, 40’+75’ Σολφερίνο, 54’ Παληγεώργος, 70’ Σιάτρας, 90+ Καραμανλής /15’ Δεμηρτζόγλου, 63’ Αραμπατζής, 82’ Ναουμτσέφσκι
Κόκκινες κάρτες: 75’ (2η κίτρινη) Σολφερίνο