Αρχική » Αθλητισμός » Ήττα για την ΑΕΛ στη Λαμία
ΠΡΩΤΗ ΗΤΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΒΥΣΣΙΝΙ

Ήττα για την ΑΕΛ στη Λαμία

Παρουσιάζοντας ένα κακό αγωνιστικό πρόσωπο, η ΑΕΛ γνώρισε την ήττα στη Λαμία με 1-0 χάρις το τέρμα του Βασιλόγιαννη από το 74ο λεπτό, εκεί όπου κατέληξε να αγωνίζεται με 9 ποδοσφαιριστές, μετά την αποβολή του Ντερνίς (53’) και τον τραυματισμό του Φορνέρ λίγο πριν τη λήξη.

Έτσι, μετά και το πέρας της τρίτης αγωνιστικής οι «βυσσινί» δεν κατάφεραν να κρατηθούν στην κορυφή της βαθμολογίας του βορείου ομίλου της FootballLeague, με τη Λαμία να τους προσπερνά.

Περίπου 250 φίλοι της ΑΕΛ βρέθηκαν στο ΔΑΚ Λαμίας για να παρακολουθήσουν την αναμέτρηση, φιλοξενήθηκαν σε ένα κομμάτι της κεντρικής κερκίδας, ενώ περίπου 2500 φίλοι των γηπεδούχων γέμισαν ένα μεγάλο μέρος του γηπέδου.

Το ματς

lamia-ael-2

Ο Κωνσταντίνος Παναγόπουλος παρέταξε ουσιαστικά ενδεκάδα με αυτή του προηγούμενου ματς στον Εύοσμο, με μοναδική αναγκαστική αλλαγή τον Ντερνίς στη θέση του απόντα Περίκο. Από κει και πέρα, εκτός από τα πρόσωπα, ο τρόπος παιχνιδιού και η τακτική των «βυσσινί» στον αγωνιστικό χώρο παρέμειναν ίδιες.

Η ΑΕΛ στα πρώτα 15 λεπτά δεν «πατούσε» καλά και ένιωσε μεγάλη πίεση από τους γηπεδούχους, οι οποίοι από τα άκρα κατάφεραν να δημιουργήσουν πολύ επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία του Αποστολίδη.

Οι «βυσσινί» έδειξαν να είναι αρκετά αδρανείς στις κάθετες μπαλιές πίσω από την «πλάτη» της άμυνας που έβγαζαν οι γηπεδούχοι, με τους Γενγκά, Γκούρμα και Βασιλόγιαννη να αποτελούν συνεχώς πηγή κινδύνου.

Σίγουρα η εικόνα της ΑΕΛ, στο πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης, δεν ήταν αυτή που είχαμε συνηθίσει στα δύο προηγούμενα παιχνίδια πρωταθλήματος, με τον Κωνσταντίνο Παναγόπουλο να δίνει συνεχώς οδηγίες για να βελτιωθεί η εικόνα των «βυσσινί».

Η αναγκαστική αλλαγή λόγω τραυματισμού του Γενγκά, από τον Φράγκο, σίγουρα έδιωξε λίγη πίεση για την άμυνα της ΑΕΛ, μιας και ο πρώτος είχε συνεχείς και επικίνδυνες κινήσεις προς την περιοχή των «βυσσινί».

Οι ποδοσφαιριστές του Παναγόπουλου έδειξαν για πρώτη φορά στην αναμέτρηση τις επιθετικές τους αρετές μετά τη συμπλήρωση του μισάωρου, όταν και προσπάθησαν με αξιώσεις να ανοίξουν το σκορ σε αντεπίθεση, με τον Μουλόπουλο όμως να μην τα καταφέρνει τελικά.

Πάντως, από εκείνο το σημείο και μετά οι «βυσσινί» κατάφεραν να ισορροπήσουν την αναμέτρηση, μιας και πήρε αρκετά μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, ενώ κράτησαν και περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια τους.

Οι αντεπιθέσεις της Λαμίας, ωστόσο, πάντα έβγαζαν τους παίκτες της μπροστά και επικίνδυνα, με τον Σαρακατσάνο να καλείται σχεδόν κάθε φορά να κόψει μπάλες πριν οι επιθετικοί των γηπεδούχων μπορούν να τελειώσουν τις φάσεις.

Σίγουρα αυτό ήταν το χειρότερο πρώτο ημίχρονο της ΑΕΛ μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα, με τους γηπεδούχους να είναι εμφανώς καλύτεροι μέχρις εκείνο το σημείο, ενώ παρά το 0-0 οι «βυσσινί» έδειξαν πολλές αμυντικές αδυναμίες, κόντρα σε μία πολύ δυνατή ομάδα.

lamia-ael-3

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε και πάλι καλά για την ΑΕΛ, που είδε τον Ντερνίς να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ύστερα από ανόητο φάουλ στο χώρο της μεσαίας γραμμής.

Αυτό το αριθμητικό πλεονέκτημα για τους γηπεδούχους έδωσε κι άλλη πίεση στη μεσαία γραμμή και την άμυνα των «βυσσινί», που πλέον ήταν ξεκάθαρο ότι θα προσπαθούσαν με αντεπιθέσεις δύο-τριών ποδοσφαιριστών να προκαλέσουν κινδύνους μπροστά από την εστία του Μπλάζιτς.

Μάλιστα, σε εκείνο το χρονικό σημείο, ο Φορνέρ πέρασε στη θέση του Μπλέντι, ώστε να δώσει λίγο περισσότερη βοήθεια ανασταλτικά και ίσως να καταφέρει μία καλή μακρινή μεταβίβαση της μπάλας. Στη συνέχεια πέρασε και ο Στεφανίδης στη θέση του Βερδού, με τον επιθετικό της ΑΕΛ να μπορέσει με τη δύναμή του και το καλό του περιφερειακό παιχνίδι να πιέσει περισσότερο τους κεντρικούς αμυντικούς των γηπεδούχων.

Η Λαμία κυριάρχησε στα επόμενα λεπτά μέσα στον αγωνιστικό και τα προβλήματα για την άμυνα της ΑΕΛ μεγάλωσαν, με το γκολ για τους γηπεδούχους να έρχεται σαν φυσιολογική εξέλιξη. Ο Βασιλόγιαννης, από τους καλύτερους στην αναμέτρηση, εκμεταλλεύτηκε πάσα του Καμαρά στην πλάτη της άμυνας των «βυσσινί» και δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει με πλασέ τον Αποστολίδη στο 74ο λεπτό.

Η είσοδος του Καρανίκα στον αγωνιστικό χώρο ήταν λογική κίνηση από τον Παναγόπουλο που θέλησε να δώσει λίγη φρεσκάδα και ταχύτητα στη μεσαία γραμμή, ωστόσο δύσκολα μπορούσε η ΑΕΛ να ανεβάσει το παιχνίδι της.

Μέχρι και τη λήξη της αναμέτρησης οι «βυσσινί» δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ουσιαστικά τους γηπεδούχους, ενώ και ο τραυματισμός του Φορνέρ στο τελευταίο πεντάλεπτο ήταν σαν… τελειωτικό χτύπημα για την ΑΕΛ που δεν έδειξε καθόλου καλό αγωνιστικό «πρόσωπο».

Μοιραία, λοιπόν, ήρθε αυτή η ήττα για τους «βυσσινί», που τους γκρεμίζει και από την πρώτη θέση της βαθμολογίας.

lamia-ael-1

Το «φιλμ» του αγώνα:

3’ Εκτέλεση φάουλ του Νεμπεγλέρα, ο Πινδώνης πιάνει μία ψηλοκρεμαστή κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι αλλά η μπάλα περνάει πάνω από τα δοκάρια του Μπλάζιτς.

13’ Εκτέλεση κόρνερ από τον Νεμπεγλέρα, ο Πινδώνης πιάνει ψηλοκρεμαστή κεφαλιά χωρίς να ανησυχεί ο Μπλάζιτς που μπλοκάρει.

23’ Εκτέλεση φάουλ του Λεάντρο, μπλοκάρει ο Αποστολίδης.

31’ Πολύ καλή αντεπίθεση για την ΑΕΛ, ο Βερδού βρίσκει τον Τσιλιγκίρη και εκείνος με τη σειρά του στον Μουλόπουλο, με τον τελευταίο να πλασάρει με υπερένταση εξωτερικά από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μπλάζιτς.

39’ Ο Σαρακατσάνος την τελευταία στιγμή κόβει την μπάλα σε κόρνερ, λίγο πριν το ύψος της μικρής περιοχής, πριν τον Γκούρμα ο οποίος ήταν έτοιμος να «εκτελέσει» τον Αποστολίδη από αριστερά.

43’ Εκτέλεση κόρνερ για τους γηπεδούχους, ο Νεόφυτος πιάνει μία δυνατή κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά η μπάλα περνάει πολύ ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Αποστολίδη.

51’ Ο Βασιλόγιαννης ζητάει πέναλτι σε μαρκάρισμα του Σαρακατσάνου, ωστόσο ο διαιτητής του δείχνει κίτρινη κάρτα για «θέατρο».

53’ Ο Ντερνίς δέχεται δεύτερη κίτρινη κάρτα για ανόητο φάουλ και αποβάλλεται.

56’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βερδού, η μπάλα περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Μπλάζιτς.

64’ Ο Φράγκος σκοράρει αλλά έχει υποδειχτεί σε θέση οφσάιντ.

72’ Ο Χαϊκάλης χάνει μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής του Αποστολίδη, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

74’ ΓΚΟΛ: Ο Βασιλόγιαννης ανοίγει το σκορ με πλασέ μέσα από την καρδιά της περιοχής της ΑΕΛ, αμαρκάριστος, ύστερα από πάσα του Καμαρά.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΛΑΜΙΑ: Μπλάζιτς, Ζουλιώτης, Τσαμούρης, Λεάντρο, Ρεπετσάς, Καμαρά, Βασιλίγιαννης, Γενγκά (λ.τ. 26’ Φράγκος) – (64’ Χαϊκάλης), Νεόφυτος, Φατιόν, Γκούρμα (86’ Μουμίν)

Στον πάγκο: Γεωργίου, Κωστόπουλος, Χαϊκάλης, Κούργιουριτς, Αρκούδας, Μουμίν, Φράγκος

ΑΕΛ: Αποστολίδης, Μουλόπουλος, Κοντοδήμος, Σαρακατσάνος, Δεληζήσης, Νεμπεγλέρας, Πινδώνης, Τσιλιγκίρης (75’ Καρανίκας), Ντερνίς, Μπλέντι (57’ Φορνέρ), Βερδού (60’ Στεφανίδης)

Στον πάγκο: Αθανασόπουλος, Μπιλά, Τζούνιορ, Καρανίκας, Μελισσάς, Στεφανίδης, Φορνέρ

Κίτρινες: Φράγκος, Βασιλόγιαννης, Καμαρά – Πινδώνης, Ντερνίς, Καρανίκας

Κόκκινες: Ντερνίς (53’)

Διαιτητής/Βοηθοί: Αγγελάκης (Μακεδονίας)– Νατσιόπουλος, Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)