Ο Βοσνιάδης χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες που είχε στην διάθεσή του και σίγουρα έβγαλε χρήσιμα συμπεράσματα για την …πρόοδο της ομάδας του.

Τα φιλικά παιχνίδια γίνονται μόνο για τους προπονητές και τους παίκτες, αυτό είναι νόμος.

Βάση αυτού λοιπόν ο Αλέκος Βοσνιάδης πρέπει να έμεινε ικανοποιημένος από τους παίκτες του καθώς προσπάθησαν και πολλές φορές κατάφεραν να βγάλουν στο γήπεδο αυτά που τους ζητάει στις προπονήσεις.

Το α’ ημίχρονο

Ο Αλέκος Βοσνιάδης παρέταξε με το 4-2-3-1 που δοκιμάζει σε όλες τις προπονήσεις στο Ελατοχώρι.

Κανείς δεν μπορεί να μιλήσει για βασική ή αναπληρωματική ομάδα, καθώς οι επιλογές που έχει είναι πάρα πολλές.

Με τον Αθανασόπουλο κάτω από τα δοκάρια, Καρανίκας δεξιά, Κουρτεσιώτης αριστερά, Εσπίν και Μελισσάς η τετράδα της άμυνας, Νεμπεγλέρας και Τσεμπερίδης αμυντικά χαφ, ο Περίκο τον ρόλο του οργανωτή, δεξιά ο Τσιλιγκίρης, αριστερά ο Μπλέντι και στην κορυφή της επίθεσης ο Αναστασάκος, ήταν οι 11 πρώτοι των βυσσινί.

Στα πρώτα λεπτά οι βυσσινί φάνηκαν ιδιαίτερα πιασμένοι από την σκληρή προετοιμασία, αλλά λεπτό με λεπτό και τα τρεξίματά τους έβρισκαν και μέτρα στον αγωνιστικό χώρο κέρδιζαν. Αγωνιστικός χώρος που ήταν ιδιαίτερα βαρύς από την συνεχή και δυνατή βροχή και σαφώς επηρέαζε τις κινήσεις των βυσσινί.

Εκτός από την κατοχή της μπάλας και τα μέτρα στο γήπεδο άρχισαν να βγάζουν και κάποια από αυτά που ζητάει στις προπονήσεις ο Βοσνιάδης, κυρίως στο μεσοεπιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού της. Αυτό δηλαδή που ζητούσε ο προπονητής, να βγάλουν κάποια πράγματα δηλαδή από αυτά που διδάσκει τα είδε. Όχι στον απόλυτο, αλλά σε ικανοποιητικό, βαθμό.
Αμυντικά η ΑΕΛ δεν αντιμετώπισε προβλήματα, αλλά κάποια από αυτά που ζητούσε ο Βοσνιάδης, όπως η πίεση ψηλά και τα ντουμπλαρίσματα, οι παίκτες του τα έκαναν, δείχνοντας πως αφομοιώνουν αυτά που ζητάει ο προπονητής τους.

Το β’ μέρος

Όλη την ενδεκάδα , εκτός του τερματοφύλακα, άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο ο Βοσνιάδης. Δεξιά Μουλόπουλος, αριστερά Κοντοδήμος, Σαρακατσάνος, Κάστελς στα στόπερ αποτελούσαν την αμυντική τετράδα. Σίλβα, Φορνέρ τα αμυντικά χαφ, ο Πινδώνης στον άξονα της μεσαίας γραμμής, δεξιά του ο Σουάνης, αριστερά ο Στεφανίδης και στην κορυφή της επίθεσης ο Βερδού.

Μπορεί στην πρώτη φάση η ΑΕΛ να ευτύχησε να κάνει το 2-0 υπέρ της, αλλά η εικόνα του ματς ήταν ίδια με αυτή του α’ ημιχρόνου. Δηλαδή αργές κινήσεις, εύκολα λάθη και βέβαια έλλειψη επικοινωνίας μεταξύ των παικτών, πράγμα απόλυτα λογικά αφού για πρώτη φορά έπαιξαν μαζί. Είναι χαρακτηριστικό πως στην 11άδα του β’ μέρους δεν υπήρχαν δύο παίκτες να έχουν υπάρξει συμπαίκτες πέρσι.

Οι φάσεις

18’ ΓΚΟΛ: Πρώτη φάση για την ΑΕΛ στο ματς και ΓΚΟΛ. Ο Μπλέντι έκανε την κάθετη στον Αναστασάκος, αυτός κράτησε την μπάλα και την κατάλληλη στιγμή έκανε την σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, εκεί όπου ο Περίκο με πλασέ έκανε το 0-1 για την ΑΕΛ.
24’: Ωραία κάθετη πάσα του Τσεμπερίδη για τον Περίκο, γρήγορη αντίδραση από τον τερματοφύλακα που βγήκε και έδιωξε με τα πόδια.
26’: Πιέζει ο Τσιλιγκίρης, έκλεψε την μπάλα, έκανε την σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, ο Μπλέντι έκανε την κεφαλιά, αλλά από τα σώματα των αμυντικών η μπάλα κατέληξε κόρνερ. Στην εκτέλεση του κόρνερ έδιωξε ο τερματοφύλακας, η μπάλα έφτασε στον Νεμπεγλέρα μέσα στην μεγάλη περιοχή, ο αρχηγό έκανε το ψηλοκραμαστό πλασέ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων.
33’: Ωραία συνεργασία Τσιλιγκίρη, Καρανίκα από δεξιά. Σέντρα του δεύτερου, ο Αναστασάκος κατέβασε ωραία την μπάλα, ο Περίκο έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
37’: Πολύ ωραία γύρισαν την μπάλα οι παίκτες της ΑΕΛ, η μπάλα κατέληξε στον Τσεμπερίδη στο ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν κακό και κατέληξε μακριά άουτ.
42’: Η πίεση της ΑΕΛ έφερε αποτέλεσμα. Ο Περίκο έκλεψε την μπάλα, αυτή κατέληξε στον Τσιλιγκίρη που έκανε το σουτ για να διώξει σε κόρνερ ο Τζήμας. Στην εκτέλεση του κόρνερ ο Εσπίν σκόραρε με κεφαλιά, αλλά το γκολ ακυρώθηκε από τον διαιτητή για φάουλ του Ισπανού στόπερ.
47’ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Μουλόπουλου από δεξιά, κακή έξοδο του τερματοφύλακα, ο Στεφανίδης εύκολα έκανε το 2-0 για την ΑΕΛ.
56’: Σουτ του Βερδού έδιωξε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας.
79’: Ωραία κυκλοφόρησαν την μπάλα οι βυσσινί, ο Βερδού έστρωσε στον Σουάνη που έκανε το σουτ με την μία αλλά η μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ.
86’: Εκτέλεση φάουλ του Φορνέρ από αριστερά, ο Στεφανίδης έπιασε την κεφαλιά η μπάλα πέρασε άουτ.

ΑΕΛ (Α’ ημίχρονο): Αθανασόπουλος, Καρανίκας, Κουρτεσιώτης, Μελισσάς, Εσπίν, Νεμπεγλέρας, Τσεμπερίδης, Pericco, Μπλέντι, Τσιλιγκίρης, Αναστασάκος.
(Β’ ημίχρονο): Αθανασόπουλος (60’ Παπαγιάννης), Μουλόπουλος, Κοντοδήμος, Σαρακατσάνος, Καστέλς, Σίλβα, Φορνέρ, Πινδώνης, Σουάνης, Στεφανίδης, Βερδού.

ΒΑΤΑΝΙΑΚΟΣ: Τζήμας, Μαυρόπουλος, Κολαξίδης, Ηλιάδης, Καραγιάννης, Μποστάντζα, Σκούρτι, Καραμανόλας Μ., Σταύρε, Πουτουρίδης, Μοσχολούρης.
Έπαιξαν και οι: Μπαρμπούσης, Καραμανώλας Κ., Μπασμπανάς, Γκανάβας, Δελημήτρος, Χορτοματζίδης, Καλαϊτζής.