Αρχική » Αθλητισμός » Πανελλήνιες διακρίσεις αθλητών του Συλλόγου «Λαρισαϊκός Τιτάνες»

Πανελλήνιες διακρίσεις αθλητών του Συλλόγου «Λαρισαϊκός Τιτάνες»

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κατηγοριών Τεχνικής Κολύμβησης, που διεξήχθη από την Πέμπτη 17.7.2014 μέχρι και την Κυριακή 20.7.2014 στο Ποσειδώνιο Κολυμβητήριο Θεσσαλονίκης, με τη συμμετοχή 24 Σωματείων και 380 αθλητών.

Η αποστολή του Κολυμβητικού Συλλόγου «Λαρισαϊκός Τιτάνες» αποτελούνταν από 13 συνολικά αθλητές και αθλήτριες (Μητάκο Βασίλειο, Μπάρδη Χρήστο, Πλιάκα Γεώργιο, Τολίκα Αναστάσιο, Παπανικολάου Αλέξανδρο, Κουραμά Χρήστο, Νούσια Όλγα, Φρέτζιου Αναστασία, Καραϊσκου Μαρία-Χριστίνα, Παπανικολάου Δήμητρα, Καρατσιβή Αθανασία, Κουρμέτζα Αλεξάνδρα και Λάμπα Μαρία), οι οποίοι συνοδεύονταν από τους προπονητές τους Βασίλειο Σταύρου και Παναγιώτη Παπαδημητρούλα.

Σε σχετική ανακοίνωση αναφέρονται τα παρακάτω: «Οι αθλητές της ομάδας μας, παρά τις αντίξοες πραγματικά συνθήκες της χρονιάς που πέρασε, χάρη στις σκληρές προσπάθειές τους, κάτω από τη διαρκή στήριξη, επίβλεψη και σωστή καθοδήγηση των προπονητών τους, εντυπωσίασαν με την παρουσία και τις επιδόσεις τους, κατακτώντας συνολικά 12 μετάλλια (9 ασημένια και 3 χάλκινα). Αν και η αποστολή ήταν ολιγομελής η ομάδα μας συγκέντρωσε 156,5 βαθμούς κατακτώντας επάξια την 11η θέση σε πανελλήνιο επίπεδο.

Οι αθλητές του συλλόγου που διακρίθηκαν πανελληνίως σε ατομικό επίπεδο είναι οι:

Παπανικολάου Αλέξανδρος 2 ασημένια μετάλλια και 1 χάλκινο μετάλλιο (2η θέση στα 100μ. υποβρύχιο και στα 400μ. υποβρύχιο, 3η θέση στα 100μ. επιφάνειας και 5η θέση στα 50μ. επιφάνειας κατηγορίας Παίδων),

Φρέτζιου Αναστασία 3 ασημένια μετάλλια (2η θέση στα 50μ., 100μ. και 200μ. BiFin κατηγορίας Παγκορασίδων Α΄),

Παπανικολάου Δήμητρα 2 ασημένια μετάλλια (2η θέση στα 200μ. και 800μ. επιφάνειας Παγκορασίδων Α΄) και 2 χάλκινα μετάλλια (3η θέση στα 100μ. και 400μ. επιφάνειας κατηγορίας Παγκορασίδων Α΄).

Οι αθλητές που διακρίθηκαν στις σκυτάλες ήταν οι Κουρμέτζα Αλεξάνδρα – Παπανικολάου Δήμητρα – Λάμπα Μαρία και Καρατσιβή Νάσια, που κατέκτησαν 2 ασημένια μετάλλια στις σκυταλοδρομίες 4×100μ. και 4×200μ. επιφάνειας κατηγορίας Παγκορασίδων Α-Β’)

Εξαιρετική ήταν επίσης η παρουσία όλων των αθλητών και αθλητριών. Ειδικότερα σε ατομικό επίπεδο η Καραϊσκου Μαρία – Χριστίνα κατέκτησε την 6η θέση στα 100μ. υποβρύχιο, την 7η θέση στα 50μ. άπνοη και στα 400μ. επιφάνειας και την 8η θέση στα 50μ. επιφάνειας κατηγορίας Παγκορασίδων Α΄,

η Καρατσιβή Νάσια την 4η θέση στα 400μ. επιφάνειας, την 5η θέση στα 200μ. επιφάνειας, την 7η θέση στα 100 μ. επιφάνειας και την 11η θέση στα 50μ. επιφάνειας κατηγορίας Παγκορασίδων Β΄,

η Κουρμέτζα Αλεξάνδρα κατέκτησε την 5η θέση στα 100μ. υποβρύχιο και στα 100μ. επιφάνειας, την 6η θέση στα 200μ. επιφάνειας και την 7η θέση στα 50μ. επιφάνειας κατηγορίας Παγκορασίδων Β΄,

η Λάμπα Μαρία κατέκτησε την 4η θέση στα 100μ. υποβρύχιο, την 7η θέση στα 100μ. επιφάνειας, την 8η θέση στα 50μ. επιφάνειας και στα 200μ. επιφάνειας κατηγορίας Παγκορασίδων Β΄,

ο Μητάκος Βασίλειος κατέκτησε την 6η θέση στα 100μ. υποβρύχιο, την 7η θέση στα 50μ. επιφάνειας και την 10η θέση στα 50μ. άπνοη κατηγορίας Ανδρών,

η Νούσια Όλγα κατέκτησε την 5η θέση στα 100μ. και 200μ. BiFin και την 8η θέση στα 50μ. ΒiFin κατηγορίας Νεανίδων,

ο Πλιάκας Γεώργιος κατέκτησε την 6η θέση στα 50μ. BiFin και την 9η θέση στα 100μ. και 200μ. BiFin κατηγορίας Εφήβων,

ο Τολίκας Αναστάσιος κατέκτησε την 12η θέση στα 50μ. άπνοη, 50μ. επιφάνειας και 100μ. επιφάνειας και την 13η θέση στα 200μ. επιφάνειας κατηγορίας Εφήβων,

Επίσης την 7η θέση κατέκτησαν οι Παπανικολάου Αλέξανδρος, Τολίκας Αναστάσιος, Κουραμάς Χρήστος και Πλιάκας Γεώργιος στη σκυτάλη 4×100μ. επιφάνειας κατηγορίας Εφήβων.

Τέλος σημαντικές διακρίσεις είχε και ο αθλητής μας Μπάρδης Χρήστος, ο οποίος συμμετείχε στους αγώνες με την ομάδα του Α.Ο. Αμφιθέας, (αφού φέτος ανήκει στο δυναμικό του συλλόγου αυτού με υποσχετική) και κατέλαβε σε ατομικό επίπεδο την 5η θέση στα 100μ. υποβρύχιο και στα 50μ. επιφάνειας και την 7η θέση στα 100 μ. επιφάνειας κατηγορίας Εφήβων και στη σκυτάλη 4×100μ. επιφάνειας κατηγορίας Ανδρών με τους Αϊβαθιάδη, Καρετζόπουλο και Ασκοξυλάκη την 4η θέση.

Το Δ.Σ. του Συλλόγου ευχαριστεί τους γονείς για την αμέριστη συμπαράστασή τους καθ’ όλη τη διάρκεια της χρονιάς που μας πέρασε και συγχαίρει θερμά τόσο τους προπονητές του τμήματος Βασίλη Σταύρου και Παναγιώτη Παπαδημητρούλα, όσο και όλους τους αθλητές και τις αθλήτριες του τμήματος για την εξαιρετική τους παρουσία!».